Zatańczą po polsku

Na jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ciekawe inicjatywy przygotowują także lubelskie kluby dzielnicowe. I tak oto Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” wyszedł z inicjatywą nauki tańców narodowych dla starszych obywateli Lublina. Projekt zatytułowany „100 kroków na 100-lecie odzyskania niepodległości” będzie realizowany od września do listopada br., jednak nie na Bronowicach, ale na Tatarach.


Udział w warsztatach tanecznych, które wypełnią program, jest bezpłatny. Można się na nie zapisywać już teraz do 5 września włącznie. Kontakt telefoniczny pod numerem 605 236 308, lub drogą e-mailową: warsztaty2018@gmail.com. Zajęcia w Pracowniach Kultury Tatary przy ul. Hutniczej 28a poprowadzi Mateusz Janusz Solowski, pomysłodawca i koordynator projektu.

Seniorzy zostaną wprowadzeni w tajniki tak charakterystycznych dla polskiej kultury tańców, jak polonez, krakowiak, kujawiak, oberek, mazur. Prowadzący warsztaty chciałby pogłębić świadomość lublinian na temat bogactwa drzemiącego w polskiej kulturze, które kryje się właśnie w tańcach. Ale równie ważnych aspektem oryginalnego pomysłu jest pobudzenie do aktywności fizycznej.

Sam Mateusz Solowski jest uznanym w Lublinie artystą tancerzem, solistą Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Szczególnym zainteresowaniem darzy tańce narodowe, ludowe i etniczne. Jego pasją jest propagowanie piękna polskiego folkloru. Angażuje się w warsztaty taneczne prowadzone w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, które mają wyjaśniający ich ideę tytuł „Tańcz i śpiewaj po polsku”.

Monika Skarżyńska