Zatoczka problemów

Wyjazd z ulicy Sybiraków w Partyzantów to manewr niebezpieczny. Kierowcy stresują się, bo widoczność jest mizerna, piesi z duszą na ramieniu idą środkiem jezdni. Twierdzą, że urząd miasta nie dostrzega problemu. Nadzór budowlany zapowiada interwencję.


Parkują taksówkarze, którzy nie zmieścili się na własnym postoju. Stają chełmianie, którzy nie znaleźli miejsca na pobliskim parkingu, a chcą czym prędzej udać się na zakupy. Jedni i drudzy – byle jak, aby tylko zaczepić się choćby jednym kołem. Ulokowana tuż obok skrzyżowania w centrum miasta zatoczka postojowa uprzykrza życie kierowcom. – Stojące tam auta kompletnie zasłaniają widok. Człowiek jedzie i nie ma pewności, czy zaraz nie stuknie się z kimś – uskarżają się na wyjazd z ul. Sybiraków w Partyzantów chełmscy kierowcy.

Nielepsze zdanie na temat zatoczki przy punkcie handlowym mają piesi: – W połowie drogi kończy się chodnik i jest parking. Trzeba iść środkiem jezdni, co nie jest bezpieczne, tym bardziej z dzieckiem. Kiedy ktoś wreszcie coś z tym zrobi? – burzą się chełmianie.
Mimo to urząd miasta problemu nie widzi. Zdaniem Józefa Kendzierawskiego, dyrektora wydziału infrastruktury komunalnej, to, że „czasem ktoś stanie na zatoczce”, nikomu nie powinno przeszkadzać. Poza tym piesi – jak mówi dyrektor – mogą iść chodnikiem po drugiej stronie ulicy.

Innego zdania jest za to nadzór budowlany. Co prawda przepisy dopuszczają istnienie zatoczki postojowej przy skrzyżowaniu, ale tylko wtedy, gdy nie utrudnia ruchu, a ta w centrum Chełma ewidentnie to robi.

– Ogrodzenie posesji wchodzi w pas drogowy, a przy ulicy nie ma przejść dla pieszych – wymienia nieprawidłowości Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Chełmie. – Konieczna jest prawidłowa organizacja ruchu przy ulicy Partyzantów. W tej sprawie będę interweniował w Zarządzie Dróg Miejskich i wydziale infrastruktury komunalnej Urzędu Miasta Chełm – zapowiada Osmoła.
Od budynku w stronę jezdni zaledwie 1,75 m to teren prywatny, reszta stanowi pas drogowy. Zarządca powinien zatem wyodrębnić „kawałek” na chodnik i wymalować pasy. (pc)