Zawilcowa rozkwitnie

Ponad 14 hektarów zieleni ze 112 gatunkami roślin, ogród „sensoryczny”, plac rekreacyjny i ścieżki pieszo-rowerowe – oto wizja przyszłego parku Zawilcowa, który powstanie na Kalinowszczyźnie, na miejscu dawnego wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków.
Ratusz ogłosił właśnie zamówienie na roboty budowlane. Wykonawcy mają czas na zgłaszanie ofert do końca stycznia. Park Zawilcowa, jak wspominał prezydent Krzysztof Żuk, to jedna z pierwszych inwestycji w ramach rewitalizacji doliny Bystrzycy. Budowę „zielonego kompleksu” zapowiedział już we wrześniu działkowcom z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Kalina”. – Głównym celem projektu budowy parku przy ul. Zawilcowej jest poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście. Planowane są nasadzenia drzew, krzewów, bylin, traw i uporządkowanie istniejącej roślinności łącznie na około 14 hektarach powierzchni, wykonanie ogrodu sensorycznego, zegara słonecznego, placu rekreacyjnego o powierzchni ok. 160 metrów kwadratowych w głębi parku z widokiem na dolinę Bystrzycy. Ustawione zostaną karmniki dla ptaków, budki lęgowe, hotele dla owadów oraz infrastruktura niezbędna do korzystania z parku: ciągi pieszo-rowerowe, ławki, kosze, oświetlenie, stojaki na rowery – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.
Projekt parku przygotowała pracownia Garden Designers z Lublina.

Nawiozą ziemię, posadzą drzewa, założą gaje

Prace prowadzone będą na terenie po dawnym wysypisku śmieci. Ulica Zawilcowa jest nieuporządkowana, pełna gruzu i zanieczyszczeń. Obszar inwestycji będzie graniczył z zabudową kilkupiętrową przy ul. Daszyńskiego (osiedla spółdzielni „Motor”), wspomnianą Zawilcową oraz budynkami MPWiK.
Na początek teren zostanie oczyszczony, a w ramach rekultywacji gleby zostanie nawiezione 40 centymetrów przepuszczalnej ziemi. Dalej przewidziane są wycinki drzew i zabiegi pielęgnacyjne oraz rozbiórka pozostałości po oczyszczalni. – Teren wymaga kompleksowego uporządkowania zieleni. W związku z tym projekt przewiduje usunięcie około 140 drzew i krzewów w złej kondycji zdrowotnej z ponad 1000 drzew i krzewów rosnących na tym terenie. Pozostałe zostaną poddane pielęgnacji. W nowej aranżacji nasadzone zostanie blisko 2,5 tysiąca nowych drzew takich gatunków, jak np. grab, świerk sosna, lipa pospolita, modrzew, buk oraz liczne krzewy. W celu odtworzenia naturalnego środowiska i w nawiązaniu do nazwy parku zaprojektowano na dwóch obszarach gaje z zawilcami. Znajdą się w nich liczne drzewa i krzewy z przywróconym naturalnym runem – precyzuje Olga Mazurek-Podleśna.

Ogród sensoryczny

Wyróżnikiem parku będzie ogród sensoryczny, miejsce pobudzające zmysły zapachu, dotyku, wzroku i słuchu. – W ramach urządzenia ogrodu zaprojektowane zostały podwyższone rabaty z intensywnie pachnącą i kolorową roślinnością. Planuje się wykorzystanie takich gatunków, jak barwne berberysy i zioła, pachnące jaśminowce, bzy, zioła oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł. Obramowanie rabat stanowić będą wypełnienia z kamieni o różnej frakcji, w tym występujących na Wyżynie Lubelskiej, takich jak np. wapień – dodaje Mazurek-Podleśna.
Rabaty będą podzielona na strefę kontrastów i przyrodniczą. W strefie kontrastów zaprojektowano ścieżkę sensoryczną. Mieszkańców mają pobudzać i relaksować spacery po kamieniach, cegle, kostce czy płytach imitujących drewno.
W parku pojawi się nowe oświetlenie, alejki spacerowe z kostki brukowej, elementy małej infrastruktury, plac rekreacyjny ze żwirową nawierzchnią. Przy skarpach powstaną schody umożliwiające bezpieczne zejście do parku.
Inwestycja będzie współfinansowana ze środków europejskich. Koszty szacowane są na około 10 milionów złotych, z czego 8 milionów zł wyniosą dotacje unijne. – Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał 2018 roku – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.BCH

Raj dla rowerzystów

Park Zawilcowa będzie rajem zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, których w Lublinie jest coraz więcej. Projekt obejmie budowę ścieżki rowerowej, która będzie miała szerokość ok. 4 metrów. Łączna powierzchnia dróżek rowerowych to 2200 mkw. Na terenie parku stanie blisko 50 stojaków rowerowych, czyli będzie 100 miejsc do parkowania jednośladów. Przejazdy rowerami będą możliwe od ul. Zawilcowej w kierunku ul. Daszyńskiego z dwoma odgałęzieniami: jedno będzie prowadziło do wąwozu pomiędzy ul. Daszyńskiego, Niepodległości i Krokusową, a drugie – do końcowego odcinka ul. Daszyńskiego, w pobliżu bloków nr 23 oraz 19. Ścieżki zostaną stworzone z materiałów wodoprzepuszczalnych. W planach jest także budowa skate parku.
Joanna Niećko