Zawrzało na Cementowni

Choć do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego zakwalifikowano aż dziesięć inwestycji na osiedlu Cementownia, to przewodniczący rady osiedla Cementownia Dariusz Wojciechowski lobbuje tylko za dwiema. Mieszkańcy zarzucają mu brak obiektywizmu.

Na osiedlu Cementownia pojawiły się plakaty nawołujące mieszkańców do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na dwie inwestycje, przebudowę ogrodzenia Ogródka Jordanowskiego i budowę na tym terenie wybiegu wraz z placem zabaw dla psów. Koszt pierwszy jest szacowany na 120 000 zł, drugiej zaś na 100 000 zł. Za akcją promującą te dwa zadania stoi przewodniczący rady osiedla, Dariusz Wojciechowski. Sęk w tym, że na liście do głosowania w osiedlu Cementowni znalazło się aż dziesięć inwestycji. Wnioskodawcy innych zadań mają przewodniczącemu za złe, że je pomija.
– To niedopuszczalne, by przewodniczący rady, wybrany przez mieszkańców całego osiedla, promował jedne zadania kosztem innych – mówi mieszkanka osiedla. – Pan Wojciechowski powinien wykazać się obiektywizmem i popierać wszystkie dziesięć inwestycji, a nie tylko dwie. Mieszkańcy mają swój rozum i najlepiej wiedzą, czego na osiedlu brakuje. Promowanie wybranych zadań inwestycyjnych przez przewodniczącego powoduje, że pozostałe mają niewielkie szanse w głosowaniu.
Dariusz Wojciechowski tłumaczy, że rada osiedla zdecydowała, iż najważniejsze z punktu widzenia całego osiedla Cementowni są właśnie przebudowa ogrodzenia Ogródka Jordanowskiego i budowa wybiegu z placem zabaw dla psów.
– Pozostałe, jak budowa chodników, tak naprawdę dotyczą jedynie mieszkańców tych ulic, na których miałyby one powstać. Oba te zadania sam zgłosiłem do budżetu obywatelskiego – tłumaczy Wojciechowski. – Myślę, że gdy powstanie pierwszy w Chełmie plac zabaw dla psów, będą przyjeżdżać tutaj mieszkańcy innych osiedli w mieście. Przed rokiem promowaliśmy zieloną siłownię w Ogródku Jordanowskim i udało się ją wybudować. Takiej siłowni nie ma w całym Chełmie. Równie dobrze mogłem promować chodnik przy Rolniczej, na której mieszkam. Wtedy mieszkańcy mogliby zarzucić mi prywatę, dlatego powstrzymałem się. Łączny koszt wszystkich zakwalifikowanych do głosowania inwestycji wynosi 1,2 mln zł. Wiadomo, że w całości nie da się ich zrealizować. Mieszkańcy w głosowaniu niech sami stwierdzą, na czym najbardziej im zależy.
Głosowanie nad budżetem obywatelskim rozpocznie się w poniedziałek 2 października i potrwa do soboty 7 bm. Głos można oddać zarówno w siedzibie Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65, jak i nie wychodząc z domu, przez Internet, logując się na stronie www.chelm.pl (ps)