Zazdroszczą chełmianom

Posiadacze Karty Dużej Rodziny z gminy Chełm chcieliby korzystać ze zniżek przysługujących rodzinom z miejską Chełmską Kartą 3+. Urzędnicy magistratu zapewniają, że jeśli byłaby taka potrzeba, to są otwarci. Ale jak tłumaczą władze gminy Chełm, nie ma takiej możliwości.

– Chciałabym na łamach „Nowego Tygodnia” poruszyć temat Karty Dużej Rodziny. Otrzymują ją mieszkańcy gminy Chełm, podobnie jak wszyscy Polacy z dużymi rodzinami. Jestem ciekawa, czym ta karta różni się od Chełmskiej Karty 3+ – napisała w wiadomości do naszej redakcji Czytelniczka z gminy Chełm. Tłumaczy, że bywa w Chełmie codziennie, podobnie jak jej dzieci, i nie ukrywa, że chciałaby móc korzystać ze zniżek przysługujących posiadaczom miejskiej karty dla dużych rodzin. – Mam na myśli zwłaszcza te, proponowane przez miejskie spółki – mówi.
– Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek i uprawnień dla rodzin wielodzietnych w instytucjach publicznych, jak i prywatnych firmach działających na skalę ogólnopolską. Jej posiadacze mogą korzystać np. ze zniżek w Intercity. Natomiast Chełmska Karta 3+ to zniżki i ulgi oferowane lokalnie przez instytucje miasta Chełm. My również otrzymujemy pytania od mieszkańców gminy Chełm, zwłaszcza miejscowości przyległych do granic miasta, czy mogą korzystać programu Chełmska Karta 3+, ale jest on adresowany do osób zameldowanych w Chełmie – wyjaśnia Jolanta Gierasimiuk, dyrektor Wydziału Spraw Społecznym Urzędu Miasta Chełm.
Mieszkańcy Chełma posiadający miejską kartę mogą korzystać ze zniżek m.in. w Chełmskim Domu Kultury, MOSiR-ze, basenie przy I LO, aquaparku i MDK-u. Mają również zniżki na przejazdy w CLA.
A dzięki temu, że do programu włączyło się kilkanaście firm i przedsiębiorstw, posiadacze karty mogą liczyć również na rabaty i u nich.
J. Gierasimiuk dodaje, że jeśli któraś z gmin byłaby zainteresowana włączeniem się do tego programu, a prawo pozwalałoby na takie rozwiązanie, miasto raczej by nie odmówiło, choć wiązałoby się to ze zmianą wszystkich obowiązujących regulaminów.
– Na razie żadna gmina nie zgłaszała się do nas z taką prośbą. Ale to otwarty temat. Gdyby któraś była zainteresowana, pewnie nie odmówilibyśmy. Ale wiadomo, że wiązałoby się to z odpłatnością, bo zastosowanie ulg to też mniejsze przychody dla chełmskich instytucji – mówi J. Gierasimiuk.
Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba tłumaczy, że nie możliwości, aby mieszkańcy gminy korzystali z ulg i zniżek proponowanych przez chełmskie instytucje i przedsiębiorstwa.
– Chełmska Karta 3+ to program ulg i zniżek wprowadzony przez Urząd Miasta Chełm dla mieszkańców miasta. Nie jestem też do końca pewien, czy przepisy prawne pozwoliłyby na włączenie się do tego programu. Być może dałoby się to zrobić na zasadzie wykupu jakichś pakietów. Ale ogólnopolska Karta Dużej Rodziny również stwarza możliwości skorzystania z wielu ulg i zniżek na terenie całego kraju – tłumaczy wójt. (kw)