Zbadaj podejrzane znamię!

– Zakładasz koszulę i przestajesz TO widzieć. Zakrywasz TO rękawem i zapominasz. Odwracasz się od lustra i przestajesz zadawać sobie pytanie, czy TO może być groźne. Nie pozostawiaj na swojej skórze znaków zapytania. CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO – tłumaczą zainicjowanie akcji pod takim właśnie hasłem jej organizatorzy z Fundacji Rak’nRoll Wygraj Życie.

Umiera 1 na 3

Większość Polaków wie, co to jest czerniak (najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry), ale tylko co 6. z nas pokazał TO dermatologowi lub onkologowi, a 85 proc. z nas nigdy nie odwiedziło lekarza, by zbadać podejrzane znamię. Tymczasem wczesne wykrycie zmiany nowotworowej pozwala w 90 proc. przypadków czerniaka wyleczyć go chirurgicznie. Niestety, w Polsce czerniaka rozpoznaje się zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby.
Celem kampanii „CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO.” jest zmiana tych statystyk poprzez zmianę podejścia i postaw. Wysoka świadomość dotyczącą czerniaka nie wystarczy jeśli nie zaczniemy działać. Wiedza o tym, że czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów nie pomoże – jeśli nadal będziemy pozostawiać na swojej skórze „znaki zapytania”. Czerniak nadal będzie wygrywał – jeśli nie zaczniemy regularnie badać skóry w profesjonalny sposób – tłumaczy Joanna Łojko z Fundacji Rak’n’Roll. Jak podkreślają specjaliści – czerniaka w Polsce rozpoznaje się co roku u około 3000 osób. Zachorowalność na czerniaka skóry u obu płci wykazuje tendencję rosnącą – współczynnik zachorowalności w ciągu ostatnich trzech dekad wzrósł prawie 3-krotnie. Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest o 20 proc. wyższa niż przeciętna dla Unii Europejskiej.

Ostrożnie ze słońcem

Najistotniejszymi czynnikami zwiększającym ryzyko zachorowania są: ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce lub sztuczne źródła promieniowania, np. łóżka opalające, stałe drażnienie znamion (mechaniczne lub chemiczne), niska zawartość barwnika w skórze oraz predyspozycje genetyczne, np. rodzinny zespół znamion atypowych. Również przebyte w okresie dziecięcym i młodzieńczym poparzenia słoneczne znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry w późniejszym wieku. – Widzimy na skórze nowy pieprzyk albo zdaje nam się, że któreś ze znamion zmieniło wygląd. I co robimy? Niestety, z reguły nic! A każda taka sytuacja powinna być dzwonkiem alarmowym. Impulsem do wizyty u dermatolog.
Kampania została przygotowana tak, by dostarczyć rzetelnych informacji nt. ochrony skóry, grupy ryzyka, wpływu promieni słonecznych i solarium na skórę. Śledząc profil facebookowy oraz stronę internetową Fundacji Rak’n’Roll, a także informacje w mediach, będzie można dowiedzieć się o tym, jak szybko rozwija się czerniak, jak powinno wyglądać profesjonalne badanie znamion u dermatologa i kiedy należy zwrócić się do onkologa. W ramach kampanii będzie można uzyskać informacje także o tym, kiedy wyciąć znamię, co zrobić z wynikiem badania histopatologicznego oraz o czym pamiętać i jakie badania wykonać, jeśli choroba przybierze postać zaawansowaną. Zakres kampanii edukacyjnej został opracowany na podstawie wniosków z regionalnych debat eksperckich w ramach projektu „Miasta kontra Czerniak”. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.raknroll.pl/czerniak.TAK