W Zbereżu padł rekord

(11-15 sierpnia) Most pontonowy w Zbereżu w gminie Wola Uhruska, na którym z okazji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa urządzono tymczasowe polsko-ukraińskie przejście graniczne, przeżył prawdziwe oblężenie.

Ogromne zainteresowanie przejściem nie ma precedensu. Jak poinformował ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG w Chełmie, podczas tegorocznych EDD funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali odprawy prawie 50 tys. osób (w ubiegłym roku ponad 27 tys. osób). Granicę państwa można było przekroczyć pieszo lub na rowerze (z ważnym paszportem a w przypadku obywateli Ukrainy – również ważną wizą).
Bywały godziny, że kolejki po stronie ukraińskiej sięgały setek metrów. – To najlepsze świadectwo tego, jak bardzo potrzebne jest to przejście – mówią zgodnie samorządowcy.
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji EDD była konferencja we włodawskim starostwie, gdzie tym razem mówiono głównie o możliwości pozyskiwania środków unijnych z programu współpracy PL-BY-UA. Drugiego dnia przedsiębiorcy spotkali się w pensjonacie Lissowskaja Pisnia niedaleko Szacka. Tam podczas Poleskiego Forum Gospodarczego podkreślano potrzebę utworzenia stałego przejścia w Zbereżu ze względów czysto gospodarczych.
EDD’16 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były biegi, rajdy, spływy i zawody sportowe, w tym transgraniczny bieg na morderczej trasie Zbereże – Świtaź – Zbereże. Odbywały się także ciekawe koncerty po obu stronach Bugu. Dla wielu Polaków istotna była możliwość zrobienia zakupów po tamtej stronie rzeki. Kupowali zwłaszcza papierosy, słodycze i alkohol. Ale wzięcie miały też deski do krojenia, pamiątki, biżuteria.
Spotkani przez nas turyści nie kryli zadowolenia z otwarcia przejścia. Wielu dziwiło się jednak, że tylko na pięć dni. Jednak zdaniem organizatorów, w obecnej sytuacji politycznej Ukrainy otwarcie tego przejścia jest wielkim sukcesem. (pk)