Zbiórka elektrośmieci w krasnostawskiej Trójce

„Szkole pomagamy i świat oczyszczamy” oraz „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to hasła nowej akcji ekologicznej, jaka we współpracy z firmą Green Office Ecologic, organizowana jest w Zespole nr 3 Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krasnymstawie. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 24 października i potrwa do 9 listopada.

 

Przez dwa tygodnie uczniowie ZS nr 3 w Krasnymstawie zachęcają swoich znajomych, bliskich czy członków rodziny by nie wyrzucali na śmietnik tzw. elektrośmieci. – Czy wiecie, że wyrzucenie do zwykłego śmietnika telefonu komórkowego może skazić jeden metr sześcienny gleby i 400 litrów wody? – mówi Alicja Barcikowska, koordynator akcji. Z kolei po recyklingu telefonów można wykorzystać odzyskane z nich metale do produkcji np. plomb dentystycznych lub instrumentów muzycznych. Przydatne są też inne elektrośmieci: zmielone tworzywo ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskane z elektrosprzetów kable służą m.in. do produkcji włókien, z których szyje się żagle i namioty. – Elektrośmieciami, które podlegają recyklingowi są też zużyte telewizory, komputery, żelazka, odkurzacze i inny podobny sprzęt, jak również baterie. Za każdą zebraną tonę szkoła otrzyma ekwiwalent w materiałach biurowych i papierniczych – dodaje Barcikowska.
Organizatorzy akcji w ZS nr 3 apelują: Jeśli przechowujesz w domu, garażu czy piwnicy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, możesz przekazać go na rzecz naszej szkoły. – Dotyczy to także firm, którym organizator zbiórki wystawi Kartę Przekazania Odpadów. W przypadku przekazania ponad 200 kg przewidziane są indywidualne nagrody, eko upominki – podsumowuje Barcikowska. (kg)