Zbiórka na Bolka

Zbierane są pieniądze na zabiegi pielęgnacyjne kilkusetletniego dębu „Bolko” w Hniszowie. Dotychczasowa ochrona zalecana przez urzędników nie wystarcza.

W ramach akcji „Leczymy drzewa” Klubu Gaja z Wilkowic zbierane są pieniędzy na zabiegi ochronne i leczenie starych drzew. Pierwszym pacjentem, któremu chce zapewnić zabiegi pielęgnacyjne jest dąb „Bolko” w Hniszowie. Urzędnicy z gminy Ruda-Huta zapewniają, że co roku na ich zlecenie wykonywane są niezbędne prace ochronne przy kilkusetletnim dębie. To jednak nie wystarcza. Konieczne są dodatkowe zabiegi, polegające na zwalczaniu grzybów w ubytkach, przeglądzie pod kątem usuwania ewentualnego posuszu i wykonaniu pasa osłonowego poprzez nasadzenie alei grabowej w pobliżu „Bolka”. Na stronie internetowej Urzędu Gminy Ruda-Huta zamieszczono informację, w jaki sposób można dokonać darowizny na ratowanie dębu „Bolko” w ramach akcji „Leczymy drzewa”. (mo)

Potężny dąb zdobył tytuł „Drzewo Roku 2015” i czwartą lokatę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2016. Mieszkańcy gminy Ruda-Huta są z niego dumni i corocznie w sierpniu podczas „Bolkowania” świętują jego imieniny. Dendrolodzy określają wiek „Bolka” na 600-800 lat, ale niektórzy twierdzą, że liczy on sobie 1000 lat. Nazwa dębu pochodzi od legendy, według której Bolesław Chrobry miał wypoczywać w cieniu drzewa podczas wyprawy na Kijów. Co roku, mieszkańcy gminy Ruda-Huta i całego powiatu chełmskiego świętują imieniny dębu „Bolko”. Drzewo ma 874 cm obwodu, wysokość 25,2 m, rzut korony 34 m.