Zdezorientowani Polskim Ładem

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Chełmie odbierają dziennie po kilkadziesiąt telefonów od zdezorientowanych, a w wielu przypadkach rozgoryczonych nową reformą podatkową mieszkańców. Urzędnicy skarbówki pełnią dyżury do godziny dziewiętnastej, tłumacząc ludziom zawiłości „Polskiego Ładu”.

Niemało zamieszania wywołała reforma podatkowa. Od dwóch tygodni słyszymy głosy oburzenia od osób, które w styczniu dostały niższe pensje czy emerytury. Mają mnóstwo wątpliwości w kwestii rozliczeń podatkowych i wpływających na ich wysokość wynagrodzeń. Ludzie nie chcą tracić na wprowadzonych zmianach. Strona internetowa Urzędu Skarbowego w Chełmie szybko wypełnia się kolejnymi komunikatami z wyjaśnieniami. Wśród nich jest informacja o obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Czytamy w niej: „Wysokość zaliczki za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie”. Ale ta kwestia to tylko jedna z wielu, które wzbudza wątpliwości podatników. Ich rozwiewanie musieli wziąć na siebie pracownicy chełmskiej, i nie tylko, skarbówki. Od wtorku, 11 stycznia br., pełnią dyżury podatkowe o Polskim Ładzie.

Oznacza to, że w dni robocze, w godzinach od 8.00 do 19.00 urzędnicy udzielają informacji o nowych rozwiązaniach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Można je uzyskać osobiście lub kontaktując się telefonicznie. Urzędnicy fiskusa odbierają każdego dnia po kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego. Dzwonią do nich zarówno osoby pracujące na etacie, jak i wynajmujące nieruchomości, bo zmiany dotyczą także opodatkowania wynajmu.

– Jednak temat główny to ulga dla klasy średniej – mówi Alicja Kupczyńska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie. – Są pytania o to, kiedy ona przysługuje. To nowe zagadnienia. Wyjaśniamy je, a po zapoznaniu się z nimi każdy będzie musiał sam podjąć racjonalną decyzję, jaki wariant jest dla niego korzystniejszy. To sprawy indywidualne. Są pytania związane z PIT-em 2. Kolejne zmiany dotyczą ulg dla seniorów. To także nowość. Ddotyczy osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale jeszcze pracują. Nowością są też ulgi „na powrót” dla osób wracających do kraju po kilkuletnim pobycie za granicą, które spełniają określone warunki. Są także pytania o ulgę na dzieci.

W związku z reformą podatkową ludzie mają wiele pytań odnośnie formy opodatkowania swych przychodów i karty podatkowej. W ubiegłym tygodniu z każdym dniem do urzędników chełmskiej skarbówki telefonowało więcej osób. Dyżury potrwają prawdopodobnie do końca lutego.

– Bez względu na to, zawsze służymy informacją – mówi naczelnik Kupczyńska.

Numery telefonów do Urzędu Skarbowego w Chełmie, pod którymi można uzyskać informacje w zakresie Polskiego Ładu: 82 5604926 / 82 5604932. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here