Zdobyli fach, odnowili świetlicę

Grupa bezrobotnych z gminy Wojsławice odnowiła remizo-świetlicę w Nowym Majdanie. Ten remont to część projektu „Dobra droga do pracy”.

Dziesięciu bezrobotnych z terenu gminy Wojsławice uczestniczyło w projekcie „Dobra droga do pracy” organizowanym przez spółkę NST. Przyuczając się do zawodu „technologa robót wykończeniowych”, w ramach praktycznej części zajęć, kursanci pod okiem instruktora zawodu odnowili pomieszczenia remizo-świetlicy w Nowym Majdanie. W dużej sali widowiskowej, w miejscu dawnej sceny, wylali posadzkę, na ścianach ułożyli płyty kartonowo-gipsowe, zaadaptowali pomieszczenia na łazienkę, wc i kotłownię. W mniejszej salce ułożyli płytki, a przy wszystkich oknach zrobili parapety. Nowy wygląd zyskała również część garażowa. Wszystkie remontowane pomieszczenia zostały pomalowane. Koszt wykonanych prac szacowany jest na 40 tys. zł, z czego 19,5 tys. zł to wartość „robocizny” kursantów, a 10 tys. zł przeznaczono na materiały budowlane. Koszt zakupów pozostałych materiałów wykorzystanych przy remoncie poniosła gmina. Wójt gminy Henryk Gołębiowski i mieszkańcy Nowego Majdanu cieszą się z prezentu, jaki dostali przy okazji realizowanego projektu.

– Kiedy przypomnę sobie, jak wyglądały pomieszczenia przed remontem, jestem pod wrażeniem uzyskanego efektu – podkreśla wójt. – To, co udało się uzyskać, to zasługa instruktora zawodu, kursantów, przedstawicieli OSP oraz sołtysa wsi Grzegorza Łosia i radnego Dariusza Popka, którzy wspomagali kursantów – mówi wójt
Kurs zakończył się egzaminem państwowym. Zdali go wszyscy kursanci. Kolejnym etapem projektu będzie trzymiesięczny staż. Gmina Wojsławice zadeklarowała już, że chciałaby na niego przyjąć kilku kursantów.
– Na terenie gminy mamy do wykonania wiele prac, przy których przyda się wiedza i doświadczenie zdobyte podczas tego kursu. Pozostali trafią do firm budowlanych. Jest spora szansa, że przynajmniej część z nich znajdzie później stałe zatrudnienie lub założy własną działalność gospodarczą – dodaje Gołębiowski.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. (kw)