Zdrowa kampania rowerowa

Parkingi przed szkołami podstawowymi w Lublinie po raz kolejny pełne będą rowerów, hulajnóg, rolek, wrotek i deskorolek. 4 maja w Lublinie rozpocznie się trwająca miesiąc ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj”. W tym roku będzie kilka nowości.
Kampania „Rowerowy Maj” skierowana jest do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. W zeszłym roku uczestniczyło w niej ponad 2 tysiące uczniów z 31 szkół. Również i w tym roku wszystkie zadeklarowane wcześniej szkoły wyraziły chęć ponownego wzięcia udziału w kampanii. Dołączyło do nich także pięć nowych placówek. – Chcemy zaangażować w kampanię wszystkie pokolenia, tak by zarówno nauczyciele, jak rodzice czy dziadkowie dawali młodszym przykład i sami zaczęli dojeżdżać rowerem – mówi Michał Wolny z „Porozumienia Rowerowego”, koordynator „Rowerowego Maja” w Lublinie.
W ubiegłym roku dzieci nadspodziewanie chętnie uczestniczyły w akcji. Przed szkołami pojawiło się mnóstwo jednośladów, deskorolek i hulajnóg. Przy okazji wyszło na jaw, że przed niektórymi placówkach zwyczajnie brakuje miejsc parkingowych. Dlatego również i w tej edycji nagrodą główną, którą może zdobyć szkoła, jest zadaszona wiata rowerowa. Obok niej pojawią się także stacje do samodzielnej naprawy rowerów. Dodatkowe nagrody dla aktywnych szkół to bezpieczne, „u-kształtne” stojaki rowerowe, wejściówki na lubelskie obiekty sportowe oraz szkolne wycieczki rowerowe. – Zorganizują je nasi partnerzy pod koniec czerwca – dodaje Michał Wolny. Podczas dwudziestu dni szkolnych trwania kampanii dzieci będą otrzymywały, za każdorazowy przyjazd do szkoły rowerem, hulajnogą lub na rolkach, specjalny znaczek, który wkleją do swoich dzienniczków i na klasową tablicę. Już za 15 takich dojazdów dostaną oświetlenie rowerowe, a każdy, kto choć raz weźmie udział w kampanii, otrzyma odblaskowy gadżet. – Drobne nagrody przewidzieliśmy dla wszystkich uczestników – chcemy zmotywować dzieci do wyboru rowerów jako środka komunikacji – wyjaśnia Wolny. W ubiegłym toku najbardziej aktywną rowerowo szkołą w kampanii „Rowerowy Maj” w Lublinie została Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego. Do udziału w „Rowerowym Maju” uczniowie będą zachęcani przez szkolnych koordynatorów już na początku kwietnia. W zgłoszonych szkołach odbędą się również warsztaty aktywizujące dla uczniów dotyczące bezpiecznego poruszania się po mieście rowerem. (EM.K.)

Terminarz akcji:

4 maja – rozpoczęcie kampanii „Rowerowy Maj”.
17 maja – podanie wyników półmetkowych dla szkół.
31 maja – zakończenie rywalizacji.
10 czerwca – finał, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.