Zebra zamruga przy szkole

Aktywne przejście dla pieszych przez ul. Kunickiego

Przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej powstanie inteligentne przejście dla pieszych. Prosiła o to dyrekcja szkoły i rodzice uczniów, a radny Piotr Choduń skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta i sprawa będzie załatwiona. Tylko termin ratusz podał mało konkretnie.


Ruchliwa ulica, spiesząca się do szkoły młodzież – przejście dla pieszych na wysokości Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na ulicy Zemborzyckiej. Rodzice uczniów i dyrekcja szkoły od dawna poruszali kwestię lepszego oznakowania przejścia.

Teraz wsparł ich radny Piotr Choduń (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka), który złożył w tej sprawie interpelację, wnioskując o wybudowanie w tym miejscu tzw. interaktywnego przejścia dla pieszych, na którym w przypadku zbliżania się do niego przechodnia zapalać się będzie żółte światło na sygnalizatorze i zaczną mrugać lampki wmontowane w jezdnię.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz biorąc pod uwagę liczbę pieszych uczestników ruchu zastosowanie interaktywnego przejścia dla pieszych na ul. Zemborzyckiej w pobliżu ZSTK jest zasadne – uważa Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. Interaktywne przejście na Zemborzyckiej może zostać wykonane po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych w planie finansowym Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

W tym roku dwa aktywne przejścia dla pieszych powstały na ulicy Kunickiego w rejonie skrzyżowań z ul. Kraszewskiego i Reja, gdzie często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji i potrąceń pieszych. Prosili o to mieszkańcy, którzy teraz twierdzą, że „świecące zebry” poprawiły sytuację.

– Łączne koszty tych dwóch inwestycji wyniósł 105 tys. zł. Obejmowały one wykonanie dokumentacji oraz roboty budowlane. Podkreślenia wymaga fakt, że na ul. Zemborzyckiej zlokalizowany jest przejazd rowerowy, którego nie ma na ul. Kunickiego, dlatego też koszt budowy interaktywnego przejścia dla pieszych we wskazanej lokalizacji może być wyższy od już wybudowanych na ul. Kunickiego – wyjaśnia wiceprezydent Szymczyk w odpowiedzi na interpelację radnego. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here