Zegar na Gmachu już działa

Jeżeli jeszcze nie zauważyliście, to informujemy, że zegar na budynku Gmachu przy placu Niepodległości w Chełmie znowu wskazuje poprawną godzinę. Chociaż czasomierz został naprawiony już kilka miesięcy temu, to dla niektórych mieszkańców miasta nadal jest to zaskoczenie.

Kiedyś przy pełnych godzinach zegar na chełmskim Gmachu wygrywał melodię i gdyby robił to nadal, nikt nie miałby wątpliwości, że działa. Ale wystarczy podnieść głowę do góry i spojrzeć na tarczę, żeby zobaczyć, że wreszcie wskazuje poprawną godzinę. A jeszcze kilka lat temu wydawało się, że nie uda się go naprawić. Po awarii w 2019 roku żaden zakład zegarmistrzowski nie chciał podjąć się serwisu urządzenia. Lubelski Urząd Wojewódzki nie dał za wygrana i udało się.

– Usunięcia awarii podjęła się firma zewnętrzna. Koszt usługi wyniósł 9 397,20 zł – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Zegar na Gmachu zamontowano w 1979 r. Został zaprojektowany i wykonany przez tych samych zegarmistrzów, którzy wykonali zegar m.in. na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie.

Po przeciwnej stronie al. Piłsudskiego, na budynku dworca PKP, też od lat wisi zegar. Niestety, to urządzenie nie wskazuje poprawnej godziny. A ponieważ dworzec czeka przebudowa, zapewne naprawiony już nie zostanie. (bf)