Żelazna Dama ma rondo w Lublinie

Rondo im. Margaret Thatcher

Tabliczka z napisem „rondo Margaret Thatcher” pojawiła się na charakterystycznym rondzie w kształcie biszkopta na ul. Choiny.


To konsekwencja październikowej uchwały lubelskiej rady miasta. W „normalnych czasach” miasto zorganizowałoby uroczystą imprezę z udziałem władz Lublina, mediów oraz mieszkańców, ale w czasie pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń nie jest to możliwe. Tabliczka na charakterystycznym, otwartym w 2019 roku rondzie w kształcie biszkopta (ul. Choiny), została więc zamontowana niepostrzeżenie.

Margaret Thatcher to nieżyjąca już, słynna brytyjska polityk. W latach 1975–90 kierowała Partią Konserwatywną, a w latach 1979-1990 pełniła funkcję premiera, będąc pierwszą kobietą na tym stanowisku. – Objęła funkcję szefa rządu w sytuacji kryzysu gospodarczego i społecznego w państwie. Prowadziła neoliberalną politykę ekonomiczną, popularnie określoną z czasem jako thatcheryzm; podkreślała rolę rynku i indywidualnej przedsiębiorczości dla funkcjonowania gospodarki i państwa – czytamy w internetowej wersji Encyklopedii Polskiego Wydawnictwa Naukowego.

W 1988 roku M. Thatcher była pierwszym brytyjskim premierem, który odwiedził Polskę. Podczas wizyty oddała hołd zamordowanemu przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wspierała polską opozycję demokratyczną.

Z wykształcenia była chemikiem i prawnikiem. Z Partią Konserwatywną była związana od czasu studiów na uniwersytecie w Oksfordzie. Zmarła 8 kwietnia 2013 roku w Londynie, mając 87 lat. – Żelazna Dama zasługuje na upamiętnienie w Lublinie. Mieście, które swoją historią wpisuje się nie tylko w wielkie dziedzictwo Polski, ale także całej Europy – w taki sposób uzasadniali podjętą w październiku uchwałę lubelscy radni.

Grzegorz Rekiel