„Zerówki” nie miały wzięcia

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lublin radni przyjęli uchwałę określającą sieć placówek przedszkolnych prowadzonych przez miasto. W ten sposób, bez wcześniejszych zapowiedzi, zlikwidowano oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przy ul. Niecałej (SP 24), ul. Sierocej (SP 25) i ul. Radzyńskiej (SP 45). Urzędnicy twierdzą, że zainteresowanie posyłaniem do nich dzieci było śladowe.


Miasto likwidację kolejnych „zerówek” w szkołach tłumaczy faktem, że w ostatnich latach znacznie spadało zainteresowanie zapisywaniem do nich dzieci, co doprowadziło do tego, że już w obecnym roku szkolnym zrezygnowano z prowadzenia oddziałów przedszkolnych przy ul. Niecałej i ul. Radzyńskiej. Jednak nie wszystkich rodziców przekonuje ta argumentacja. – Zerówka w naszej szkole działała z powodzeniem od wielu lat i do tej pory nie słyszałam żeby był problem z rekrutacją dzieci. Teraz, niespodziewanie zapadła decyzja o jej likwidacji. Taka „zerówka” umożliwiała dzieciom lepszą adaptację do normalnej nauki w szkole – mówi pani Joanna, mieszkanka ul. Radzyńskiej.

– Uchwała Rady Miasta Lublin określająca sieć przedszkoli i oddziałów przedszkolnych została podjęta po wnikliwej analizie rzeczywistych wyborów rodziców dzieci. Doświadczenia rekrutacji lat poprzednich wykazują, że w zerówkach przy SP 24, SP 25 i SP 45 zawsze pozostawały wolne miejsca. Placówki te co roku uczestniczyły w II turze rekrutacji, a z początkiem września w oddziałach przedszkolnych nadal pozostawało wiele wolnych miejsc.

W rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 liczba kandydatów przedstawiała się następująco: Szkoła Podstawowa nr 24 – 4, Szkoła Podstawowa nr 25 – 2, Szkoła Podstawowa nr 45 – 2. Liczby te wyraźnie wskazują, że nie ma wystarczającego zainteresowania rodziców do utworzenia oddziałów przedszkolnych w tych lokalizacjach. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 24 i Szkole Podstawowej nr 45 nie zostały już utworzone – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W przypadku SP 25 przy ul. Sierocej po ubiegłorocznych protestach rodziców oraz interwencji miejskich radnych zerówkę ostatecznie utworzono. W tym roku szkoła ta decyzją radnych została jednak połączona z sąsiednim przedszkolem. – Z trudem udało się utworzyć w obecnym roku niewielki oddział w Szkole Podstawowej nr 25, jednak od nowego roku szkolnego ta placówka oraz pobliskie Przedszkole nr 6 tworzyć będą Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, który zabezpieczy potrzeby dzieci w tej lokalizacji – dodaje M. Głazik.

Urzędnicy zapewniają też, że pomimo likwidacji zerówek w trzech podstawówkach, liczba łączna miejsc w miejskich przedszkolach wzrośnie o 460, co w pełni zabezpiecza potrzeby mieszkańców w tym zakresie. Ponadto dla rodziców posyłających dzieci do likwidowanych oddziałów niewiele się zmieni, bo w jednym budynku ze SP nr 24 działa także Przedszkole nr 4, a tuż obok SP nr 45 mieści się siedziba Przedszkola nr 58.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here