Żerują na strachu przed koronawirusem

Uwaga! Do powiatu krasnostawskiego dotarli oszuści, którzy wykorzystują strach przed pandemią. Starają się dotrzeć do osób starszych i sprzedać im specyfik, a nawet szczepionkę, który ma obronić przed zarażeniem koronawirusem.

– Od chwili pojawienia się pandemii związanej z koronawirusem, pojawiły się także nowe metody oszustw – mówi Jolanta Babicz, rzecznik krasnostawskiej policji. Oprócz tych tradycyjnych, jak np. na wnuczka, na policjanta czy prokuratora, pojawiły się oszustwa polegające na sprzedaży leków czy nawet szczepionek na konorawirusa, a także maseczek i środków ochrony osobistej.

– Podrabiane są strony internetowe banków wyłudzające dane logowania, wysyłane są wiadomości tekstowe z podanymi numerami kont i linkami do zapłaty zaległości. Pamiętajmy, że w przypadku zalogowania się na fałszywe konto, udostępnimy oszustom swoje dane, tj. loginy i hasła, które w rezultacie umożliwią wykonywanie operacji na naszych kontach bankowych – dodaje.

W powiecie krasnostawskim pojawiły się również przypadki, gdzie do osób starszych przychodzą oszuści, którzy wykorzystują ograniczenia w handlu i sprzedają różne towary po zawyżonych cenach. – Oferowane są także oferty pracy zdalnej po bardzo atrakcyjnej cenie, w ten sposób oszuści pozyskują nasze dane, takie jak skany dokumentu tożsamości, nr kont bankowych, co w rezultacie może skutkować wyłudzeniem kredytów – mówi Babicz.

Chcąc ustrzec się przed oszustami, pamiętajmy aby: zachować ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi, nie wpuszczać do domu obcych osób, nie udzielać informacji na temat stanu naszego konta, nie otwierać linków (załączników) nieznanego pochodzenia, zabezpieczyć system komputerowy mocnymi hasłami i oprogramowaniem antywirusowym, informować członków rodziny, zwłaszcza starszych o pojawieniu się nowych metod oszustw. (kg)