Zeskanują nawet mumię

O tym, jak wykorzystać nowoczesne technologie informatyczne oraz skanowanie i druk 3D w muzealnictwie, 15 stycznia w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce dyskutowali naukowcy, pracownicy muzeum oraz archeolodzy. Organizatorami seminarium było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej i Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Lubelski.


Podczas poniedziałkowego seminarium naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali, jak można wykorzystać najnowocześniejsze techniki informatyczne we współczesnych muzeach. Mowa jest tu np. o skanowaniu 3D uszkodzonej ramy obrazu razem z jej obróbką i wirtualną rekonstrukcją uszkodzonych elementów. Inną techniką jest digitalizacja 3D obiektów trudno skanowanych. Prelegenci przedstawili tę metodę na przykładzie chińskiej figurki porcelanowej. Prace nad unowocześnieniem muzeów trwają już od kilku lat i prowadzą je w głównej mierze naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którzy specjalizują się w badanych nad technologiami 3D. Funkcjonalność zastosowania takiej techniki możemy podziwiać np. w pierwszej interaktywnej sali British National Museum. Eksponaty mamy na wyciągnięcie ręki, bez konieczności wizyty w muzeum.
Za pomocą takich metod można również dokonywać wirtualnej rekonstrukcji obiektów, Można otrzymać wtedy ich pełniejszy obraz, śledzić wszelkie zmiany ich byt i rozbudowy, a także poznać stan przed zburzeniem czy zniszczeniem. W ten sposób zrekonstruowano np. kościół św. Michała, który niegdyś mieścił się przy placu po Farze, Jednym z najważniejszych elementów w takich działaniach jest archiwizacja wykopalisk archeologicznych. Jeśli zostaną one zeskanowane w 3D, można uzyskać dokładny obraz tego jak obiekt kiedyś wyglądał.
Dyskutowano też o możliwościach zwiedzania muzeów przez osoby niewidome, dzięki tzw. technologii VR (Virtual Reality), która zapewnia niemożliwe przy tradycyjnym zwiedzaniu doznania. Wiadomo, że w rzeczywistości wiele muzeów zakazuje dotykania swoich eksponatów, ale wystarczy najprostszy tablet, żeby zademonstrować niepełnosprawnemu eksponat. To wszystko właśnie dzięki technologii VR.
– Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy, wykorzystując skanowanie 3D, eksponaty muzealne pochodzące z Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wybraliśmy obiekty charakteryzujące się ekspresją wyrazu, dynamicznym gestem i ułożeniem ciała, co powinno być interesujące i łatwo rozpoznawalne dla osób niewidomych. – informuje prof. Jerzy Montusiewicz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej.
– Wszystkie nowe technologie można wykorzystać w muzealnictwie na różnych płaszczyznach: zobaczyć wnętrza i udostępnić w Internecie zachęcając do przyjazdu. Skanowanie 3D to też skanowanie artefaktów – rzeźb, porcelany czy sreber. Możemy to wydrukować i pokazywać je osobom z dysfunkcjami, np. wzroku – dodaje Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Joanna Niećko