Zgłębiaj sztukę inwestowania

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS zainaugurowano w ubiegły czwartek Szkołę Giełdową. To 10. tego typu placówka w Polsce, ale pierwsza po tej stronie Wisły.
W auli III rektoratu do zapisu na zajęcia Szkoły Giełdowej zachęcali: prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prof. dr hab. Małgorzata Zaleska i dr Roman Asyngier, lubelski koordynator Szkoły Giełdowej, który wygłosił wykład pt. „25 lat giełdy oczami inwestora”. – Głównym celem Szkoły Giełdowej jest edukowanie polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi. Chcemy przekonać Polaków, że finanse nie są trudne, nie są nudne, że są ciekawe i potrzebne w codziennym życiu – mówi prof. dr hab. Małgorzata Zaleska. Podobne szkoły powstają w całym kraju przy współpracy z uczelniami wyższymi. To już 10. taka placówka, ale pierwsza na ścianie wschodniej. Nauka ma odbywać się podczas weekendowych kilkunastogodzinnych kursów. – Ci, którzy ukończą Szkołę Giełdową zdobędą ciekawą i potrzebną wiedzę, która przydaje się w codziennym życiu i jest potwierdzona certyfikatem. Szkoła będzie dostępna dla wszystkich, nie tylko studentów, dlatego zapraszamy szerokie gremium osób – zachęca pani profesor Zalewska. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, patronująca lubelskiej Szkole Giełdowej, obchodzi w tym roku jubileusz 25 lat funkcjonowania.

Przez lata osiągnęła sukces stając się największą giełdą w Europie Środkowo-wschodniej. To jedna z najnowocześniejszych giełd na świecie z innowacyjnym systemem transakcyjnym, wykorzystywanym również na giełdzie w Nowym Jorku czy Paryżu. – W ciągu jednej sekundy jesteśmy w stanie przyjąć dwadzieścia tysięcy zleceń, a odpowiedź na jedno zlecenie zajmuje nam mniej niż jedna tysięczna sekundy – wyjaśnia pani prezes Giełdy Papierów Wartościowych. W Polsce wiedza finansowa obywateli nadal jest bardzo słaba. Zajmujemy ostanie miejsce w rankingu 30 przebadanych pod kątem znajomości finansowych terminów państw. – Wierzę, że nasi wykładowcy, którzy na co dzień żyją rynkiem kapitałowym i są praktykami, będą mogli wszystko państwu wyjaśnić – dodaje prof. Zaleska. W ramach programu Szkoły Giełdowej realizowane będą dwa kursy. Pierwszy to „Podstawy inwestowania na giełdzie” – 14-godzinny kurs przeznaczony dla przyszłych i początkujących inwestorów giełdowych. W tym kursie może wziąć udział każdy, kto jest zainteresowany zdobywaniem wiedzy dotyczącej rynku kapitałowego, sposobów inwestowania i zasad rządzących rynkiem papierów wartościowych. Drugi to „Inwestowanie na giełdzie” – 13 godzinny kurs już dla średnio zaawansowanych, w ramach którego omawiane są m.in. instrumenty pochodne i zaawansowane zagadnienia dotyczące funkcjonowania Giełdy i wpływu otoczenia gospodarczego na GPW. Szczegółowe informacje o kursach i wykładowcach Szkoły Giełdowej dostępne są pod adresem: http://www.umcs.pl/pl/szkola-gieldowa,11047.htm(EM.K.)