Zgłoszeń przybywa

Od połowy września, gdy uruchomiono na terenie województwa „Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa”, mieszkańcy Chełma i powiatu zgłosili ponad 500 problemów. Najwięcej związanych ze złym parkowaniem i piciem alkoholu. Mandaty się sypią.

Narzędzie ma pomagać policji w ujawnianiu różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji – zdarzeń drogowych, przejawów wandalizmu, przemocy czy chociażby przypadków złej organizacji ruchu. Dotychczas dzięki jednemu kliknięciu chełmianie zgłosili już ponad 500 zagrożeń. Policjanci potwierdzili ponad 60% z nich.
Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu, miejsc grupowania się osób i przekraczania prędkości. I tak, jak wynika z mapy, problem nieprawidłowego parkowania dotyczy przede wszystkim os. XXX- lecia, Kościuszki oraz Śródmieścia (przy ul. Wolności, Połanieckiej, Popiełuszki, Pocztowej oraz I Armii Wojska Polskiego). Z grupkami pijącymi przy blokach zmagają się mieszkańcy os. Słoneczne (przy ul. Wieniawskiego), Kościuszki (przy ul. Wolności), Śródmieście (przy ul. Reformackiej) oraz os. Dyrekcja Dolna (przy ul. 11 Listopada i I Pułku Szwoleżerów). Wariaci drogowi szaleją przede wszystkim na ul. Ogrodowej, Lutosławskiego, Rejowieckiej i w miejscowości Parypse (gm. Chełm), a także przy chełmskim „Tesco”, gdzie zgłoszone zostały nagminnie urządzane od lat rajdy samochodowe.
– Zgłoszenia zagrożeń dotyczyły też zaczepiania klientów sklepów przez osoby znajdujące się pod działaniem alkoholu, niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Zachęcamy mieszkańców regionu do korzystania z tego portalu – dodaje podkom. Czyż.
Nanieść zgłoszenie na mapę może każdy. Za pomocą platformy internetowej „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” mieszkańcy mogą wskazywać miejsca i zdarzenia, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Zadaniem policjantów jest weryfikacja każdego zasygnalizowanego zagrożenia, a po potwierdzeniu – jego wyeliminowanie. – Bardzo ważne, by pamiętać, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112 – przypomina rzecznik. (pc)