Zielony trójkąt na Bursztynowej

Plac zabaw oraz siłownia dla dorosłych powstaną na Czubach Południowych przy ulicy Bursztynowej, niedaleko sklepu „Stokrotka”. To kolejna realizacja z Budżetu Obywatelskiego, która głosami mieszkańców dzielnicy zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji. Wartość projektu wynosi 310 000 zł.


Na ograniczonym chodnikami trójkątnym terenie zielonym o powierzchni ok. 50 arów znajdzie się miejsce na plac służący wszystkim mieszkańcom. Nowy skwer ma być podzielony na pięć stref: plac zabaw dla najmłodszych, górkę saneczkową, zręcznościowy plac dla starszych dzieci, część wypoczynkową dla osób starszych i zewnętrzną siłownię. O zagospodarowanie terenu nieużywanych dotąd trawników na osiedlu Poręba starali się sami mieszkańcy tej gęsto zaludnionej dzielnicy.
Rodziców najmłodszych dzieci ucieszy na pewno piaskownica w kształcie statku i lubiana przez maluchy okrągła huśtawka typu bocianie gniazdko. Starszaki będą miały do dyspozycji drabinki, równoważnię i zjeżdżalnię. Przy Bursztynowej zamontowanych zostanie także dziewięć ławek, kosze na śmieci i cztery sztuki u-kształtnych stojaków na rowery. Dzięki nowym nasadzeniom będzie zielono. Posadzone zostaną 264 krzewy (m.in. forsycje, tawuły i tamaryszek) i wiele gatunków trawy.
W celu urozmaicenia terenu na skwerze usypane mają być również niewielkie pagórki. Remont przejdzie także dzieląca skwer ścieżka. Na 50 m2, w miejsce usuniętych płyt chodnikowych ma znaleźć się bardziej przyjazna, wodoprzepuszczalna mieszanka kruszyw mineralnych. Planowana jest także zmiana kąta nachylenia górki saneczkowej, tak by odtąd dzieci mogły bezpiecznie zjeżdżać, nie ryzykując wyjazdu na ulicę. Wszystkim aktywnym przydadzą się na pewno urządzenia sportowe siłowni na świeżym powietrzu. Na skwerze przy Bursztynowej znajdą się m.in. koła tai chi, ławka z rowerkiem do ćwiczenia nóg czy urządzenia typu wahadło, orbitrek, wioślarz i biegacz. Po ogłoszeniu wyniku przetargu umowa z wykonawcą najprawdopodobniej podpisana zostanie na początku sierpnia.Na wszystkie prace budowlane będzie miał 120 dni, a więc plac powinien być gotowy do końca tego roku. (EM.K.)