Zjazd w Machajach za rok

Od roku trwały przygotowania do XI Zjazdu Absolwentów Chełmskiej Szkoły Technicznej. Absolwenci „Machajów” czekali na swoje święto, ale ze względu na zagrożenie epidemią Zjazd trzeba było przełożyć.

Zjazdy absolwentów „Machajów” są tradycją najstarszej Chełmskiej Szkoły Technicznej. Dotąd było ich dziesięć. Organizowano je w 1929 r., 1960 r., 1969 r., 1979 r., a począwszy od 1990 r. systematycznie co 5 lat. Termin kolejnego, jedenastego w historii szkoły zjazdu przypadał na 2020 r. W kwietniu ub.r. na plenarnym zabraniu Chełmskiego Stowarzyszenia Technicznego im. Ewarysta Stobnickiego, które jest kontynuatorem tradycji Chełmskiej Szkoły Technicznej, powołano komitet organizacyjny obchodów.

Zaplanowano, że na Zjazd zostaną wydane dwa opracowania: „XI Zjazd Absolwentów Chełmskiej Szkoły Technicznej” i „Chełmianie w Siłach Powietrznych Rzeczypospolitej”. Absolwenci „Machajów”, zarówno ci mieszkający w Chełmie, jaki i ci rozsiani po całym kraju i świecie, z niecierpliwością czekali na 12-13 czerwca br., kiedy to zaplanowano XI Zjazd Absolwentów ChSzT. Gotowy był już jego program. Obejmował: zwiedzanie Sali Historii ChSzT, mszę św., obiad na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wycieczkę do Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ, bal absolwentów. Ale wydarzenie trzeba było odwołać.

Na początku czerwca br. organizatorzy Zjazdu wydali oświadczenie w tej sprawie, informując, że ze względu na zagrożenie epidemią, z troski o zdrowie uczestników spotkania, zostaje ono odłożone. Następny przewidywany termin Zjazdu to czerwiec 2021 r.

– Na kolejne szkolne święto absolwenci czekali z nadzieją spotkania po latach żyjących jeszcze swoich nauczycieli, kolegów i zobaczenia starych szkolnych murów, w których przeżyli najpiękniejszy okres młodzieńczego życia – mówi Franciszek Świstowski, wiceprezes Chełmskiego Stowarzyszenia Technicznego. – Pandemia nam pokrzyżowała plany i nadzieję. Chełmscy „mechanicy” nie odpuszczają jednak i zamierzają to wielkie dla nas spotkanie zorganizować w 2021 roku, również w czerwcu. (t)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here