Złagodźcie obostrzenia w autobusach

W 18-metrowym przegubowcu na 150 osób, może podróżować tylko 21 pasażerów. Przy takich ograniczeniach nie ma szans zapewnienia przejazdu wszystkim pasażerom, którzy powoli wracają do pracy i chcieliby do niej dojechać

– Rząd powinien złagodzić ograniczenia liczby pasażerów mogących korzystać z komunikacji miejskiej – uważa prezydent Krzysztof Żuk i dodaje, że w innym razie i pasażerów, i miasto czekają olbrzymie trudności i straty finansowe. Ministerstwo zdrowia na razie pozostaje nieugięte.


Od kilku tygodni w pojazdach komunikacji miejskiej liczba pasażerów nie może przekraczać połowy liczby miejsc siedzących w danym pojeździe. Trwa kolejny etap ogłoszonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości odmrażania gospodarki, ale restrykcje w autobusach nie zostały złagodzone. – Obostrzenia pozostają, a ilość pasażerów rośnie. Przewoźnicy, jak nasze MPK Lublin starają się zapewnić coraz większą ilość pojazdów, więc koszty rosną – skarży się prezydent Krzysztof Żuk. Uważa, że rząd powinien złagodzić restrykcje.

Członkowie Unii Metropolii Polskich, w tym miasto Lublin, proponują premierowi Mateuszowi Morawieckiemu złagodzenie obostrzeń i umożliwienie pasażerom zajmowania 50% miejsc w pojazdach. Chodzi o to, że do „dozwolonej liczby pasażerów”, oprócz miejsc siedzących, wliczane byłyby także miejsca stojące.

K. Żuk uważa, że „skoro „odmrożone” są galerie handlowe, a rząd oczekuje wznowienia działania przedszkoli i żłobków, to jednoczesne utrzymanie obostrzeń w komunikacji miejskiej jest sprzeczne ze sobą”. – Jeśli rząd szybko nie złagodzi ograniczeń liczby pasażerów mogących korzystać z pojazdów komunikacji miejskiej, grożą nam poważne trudności w funkcjonowaniu i finansowaniu komunikacji miejskiej – ocenił prezydent Lublina.

K. Żuk dodaje, że obecnie można wykorzystać średnio około 13% miejsc w pojeździe. – Oznacza, że w dużym autobusie o długości 18 metrów, który może pomieścić 150 osób może jechać maksymalnie 21 pasażerów. W autobusie na 100 osób może jechać 13 pasażerów – wylicza prezydent Lublina.

Grzegorz Rekiel