Złota karuzela VAT

Akt oskarżenia liczy prawie 600 stron. W środku dokumenty na przepływ setek kilogramów złota o wartości ok. 57 mln zł. Na ławie oskarżonych przeciętni ludzie, przeciętnie ubrani, a wśród nich słynny jubiler z Lublina, który otwierał sklepy z biżuterią w wielkich galeriach handlowych w Polsce.


W ubiegłym tygodniu rozpoczął się proces grupy przestępczej oskarżonej o wyłudzenie gigantycznej kwoty z podatków VAT.

Lubelski jubiler oskarżony jest o fikcyjną sprzedaż złota. Zarzuca mu się, że od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. zaksięgował w swojej firmie 112 fikcyjnych faktur na kwotę ponad 54 mln zł. Śledczy twierdzą, że współdziałał on z grupą przestępców, o której zorganizowanie oskarżeni są dwaj „biznesmemi” z Pułtuska – jeden mechanik po zawodówce, a drugi – informatyk. Oni wyszukiwali kontrahentów, którzy zakładali firmy słupy i przyjmowali faktury na „puste złoto”.

Wśród oskarżonych zdarzali się ludzie utrzymujący się z prac ogrodniczych, z naprawy rowerów itp. Karuzela VAT, a więc obieg dokumentujący fikcyjną sprzedaż cennego kruszcu, przynosiła krociowe zyski. Grupa wg śledczych wyłudziła w ten sposób 6,9 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT. Gdy jej członkowie wystąpili o zwrot kolejnych 1,3 mln zł, powstrzymała ich skarbówka. Inspektorzy podatkowi zawiadomili prokuraturę.

Akt oskarżenia objął 26 osób, którym postawiono 172 zarzuty. Proces miał się pierwotnie rozpocząć w lutym br., ale z powodu absencji jednego z oskarżonych rozpoczął się dopiero w ubiegłym tygodniu. 15 oskarżonych poddało się już dobrowolnie karze.

Kolejną rozprawę zaplanowano na 22 kwietnia.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w takiej grupie do 5 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwa związane z wyłudzaniem podatku VAT wielkiej wartości przewidziana jest kara do 10 lat pozbawienia wolności, podobnie jak za pranie brudnych pieniędzy. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here