Zmiany w „Rozdrożach”

Piotr Franaszek będzie nowym dyrektorem Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie. Ze stanowiska został odwołany wieloletni dyrektor tej instytucji Mirosław Haponiuk.


– 9 czerwca weszło w życie zarządzenie, które z dniem 30 czerwca odwołuje Mirosława Haponiuka ze stanowiska dyrektora Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Funkcja ta została zaproponowana Piotrowi Franaszkowi – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Haponiukowi zaproponowano pozostanie w ośrodku na stanowisku koordynatora działań programowych z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia. – W przypadku braku zgody na taką propozycję, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, czyli z dniem 30 września 2020 roku – zapowiada G. Jędrek.

Z czego wynika zmiana na stanowisku dyrektora? – W maju 2019 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta, która rozszerzyła zakres działalności „Rozdroży”. Zdaniem organizatora (miasta – przyp. aut.) nie podjęto działań związanych z wdrożeniem zmian w tym zakresie. Przy odwołaniu wzięto także pod uwagę dotychczasową współpracę z dyrektorem, która zdaniem organizatora przemawia za doborem innej osoby na to stanowisko, w szczególności pod kątem realizacji nowych zadań ośrodka – tłumaczy Jędrek.

Nie brakuje jednak opinii, że to tylko pretekst, aby powierzyć prestiżową posadę kojarzonemu z Platformą Obywatelską Franaszkowi, który w ubiegłym roku, niedługo po przejęciu władzy w Sejmiku Województwa Lubelskiego przez Prawo i Sprawiedliwość, przestał być dyrektorem Centrum Spotkania Kultur.

Ośrodek „Rozdroża” jest miejską instytucją kultury, która działa w Lublinie od 2008 roku. – Ambicją Ośrodka jest podejmowanie inicjatyw odważnych, obciążonych ryzykiem, penetrujących nieznane jeszcze terytoria. Organizujemy Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto, Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy oraz inne kulturalne przedsięwzięcia – czytamy na stronie internetowej ośrodka. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here