Zmysły Ogrodu Saskiego

Plenerowe koncerty fortepianowe, galeria sztuki w przestrzeni, a także spacery tematyczne prowadzone przez ekspertów – to tylko część atrakcji, które czekają na lublinian w Ogrodzie Saskim. Fundacja Krajobrazy, 16 sierpnia, zaprasza na III edycję swych propozycji kulturalnych.


Ten jednodniowy cykl imprez daje możliwość skorzystania z parku jako przestrzeni do ekspozycji dzieł sztuki oraz aktywnego spędzenia czasu. „Zmysły Ogrodu Saskiego”, to projekt Fundacji Krajobrazy, która tego dnia oferuje dwa koncerty fortepianowe w plenerze, a w nich usłyszymy muzykę klasyczną oraz jazzową.

Galeria sztuki pod chmurką zaprezentuje rzeźby, obrazy i fotografie. Ponadto przewodnicy oprowadzą chętnych po parku w trzech spacerach tematycznych, m.in. pszczelarstwo, sztuka. Zapisy na te spacery są przyjmowane pod nr tel. 534 994 055.

W ramach zadania publicznego Fundacja Krajobrazy planuje ustawić na terenie Ogrodu Saskiego stoiska zachęcające lublinian i mieszkańców Lubelszczyzny do czynnego uczestniczenia w programie kulturalnym miasta. Będą interwencje artystyczne mające na celu promowanie Lubelszczyzny, kultury przestrzeni, a także terenów naturalnej zieleni w aglomeracji. Będzie też piknik rodzinny.

Więcej szczegółów dotyczących programu na witrynie http://fundacjakrajobrazy.pl

– Jednym z lepszych sposobów korzystania z ogrodów jest wypełnienie ich kulturą i sztuką. W przestrzeni publicznej daje to szansę na dialog ze społeczeństwem. Z tego połączenia powstała idea „Zmysłów Ogrodu Saskiego”. To pole do ekspozycji dzieł sztuki, muzyki oraz zajęć i spotkań z wykorzystaniem przestrzeń ogrodu czy parku. Spotkajmy się tam – zachęca Wojciech Januszczyk, architekt, prezes Fundacji Krajobrazy.

– Jeśli w waszym najbliższym otoczeniu znajduje się osoba niewidoma, zachęcamy do przybycia razem z nią. Podczas spacerów będą poruszane wszystkie zmysły, nie tylko wzroku. Udowodnimy, że Ogród Saski jest miejscem przystępnym dla każdego, zaś obcowanie z naturą może stać się wspaniałą przygodą i dobrym doświadczeniem – dodają organizatorzy.

Zmysły Ogrodu Saskiego skosztujemy 16 sierpnia (niedziela) w przestrzeni najstarszego parku w Lublinie. Początek o godzinie 11:00, zakończenie o 20:00.

Organizatorzy zachęcają do zabrania z sobą maseczek, zapewniają środki dezynfekcji rąk. Wydarzenie jest realizowane i finansowane w ramach programu Miasto Kultury miasta Lublin, we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS. Projekt graficzny: Kamil R. Filipowski z Centrum Kultury w Lublinie. Marek Rybołowicz