Znak pojednania

Ksiądz infułat Grzegorz Pawłowski zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Lublin.


Miasto chce w ten sposób uznać zasługi i dorobek duchowy kapłana ocalonego z Holokaustu, łącznika między narodami polskim i żydowskim i zwolennika pojednania.
Grzegorz Pawłowski, rocznik 1931, to człowiek związany z Polską i Izraelem, z chrześcijaństwem i judaizmem. Urodził się w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Stracił najbliższych w II wojnie światowej. Przeżył dzięki Polakom, którzy, by go ocalić nadali mu nowe nazwisko.
Na księdza został wyświęcony w 1958 roku w Puławach. Honorowe obywatelstwo otrzyma więc w jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.
„Jest ksiądz dla wspólnot języka hebrajskiego i Polonii opiekunem i powiernikiem niosącym pomoc duchową i materialną. „Polska i Izrael to moje dwie ojczyzny i za każdą z nich oddałbym życie” – mówił. Jest Ksiądz Infułat wyjątkowym ambasadorem naszego miasta w świecie, głosząc jego dobre imię, jako miejsca przez wieki przyjaznego współistnieniu narodów polskiego i żydowskiego” – czytamy w projekcie aktu nadania HOML.
Po studiach na KUL Pawłowski wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii. Skupiały one kilkanaście tysięcy Polaków, wśród nich wielu lublinian.
Jest autorem wywiadu rzeki „Sługa Mesjasza”, opowiadającego o tragicznym losie, życiu kapłańskim i pięknie przyjaźni. Napisał też „Ocalały z Zagłady w służbie Mesjasza”.
Decyzja rady miasta jest w takich przypadkach formalnością. BCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here