Znowu brakuje krwi

Pracownicy centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że brakuje krwi. W Chełmie chodzi o wyczerpujące się stany magazynowe grup 0 RH+ oraz 0 RH-.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie informując o tym, że brakuje krwi, zachęca: „Nie czekaj! Zgłoś się do punktu krwiodawstwa już dziś i pomóż w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia”. W przypadku Chełma brakuje głównie grup krwi 0 Rh- oraz 0 Rh+.

– Na taką sytuację składa się kilka czynników – mówi Tomasz Jankowski, kierownik chełmskiego oddziału RCKiK w Lublinie. – Trwają matury, więc dorośli absolwenci szkół średnich – krwiodawcy zdają w tym czasie egzaminy. Po okresie epidemii w szpitalach zapewne odbywa się więcej zabiegów, operacji i zapotrzebowanie na krew jest większe. Przed nami najtrudniejszy okres wakacyjny, gdy tradycyjnie mniej krwiodawców zgłasza się do naszego punktu, bo jest sezon urlopowy i wielu z nich wyjeżdża.

Tymczasem wypadków jest w tym czasie więcej i zapotrzebowanie na krew rośnie. Tak, czy inaczej, o ile w 2020 roku, gdy wybuchła epidemia mniej osób oddawało krew, to już ubiegły rok pokazał, że nasi krwiodawcy się od nas nie odwrócili. Zachęcamy do oddawania krwi w naszym punkcie oraz do udziału w terenowych akcjach poboru krwi. (mo)

1 KOMENTARZ

  1. Jestem zasłużonym krwiodawcą, ale czy muszę się wstydzić jak pokazuję legitymację w kolejce w przychodni albo jak pielęgniarka mi powiedziała schowaj to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here