Żółte słoneczka trafiają do serc

W ostatnią niedzielę, 20 listopada, po raz 24. odbyła się wielka uliczna zbiórka darów w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Zapoczątkowana w Lublinie akcja obejmuje już całą Polskę. Rok temu zebrano 250 ton darów, które trafiły do 15 tysięcy rodzin wielodzietnych i placówek opiekuńczych.

 

Tradycyjnie już dary materialne (nie pieniądze) zbierane są zarówno w Lublinie, jak i w wielu miastach regionu. Sztab numer 1 mieści się przy Polskim Radiu Lublin, ponieważ pomysłodawczynią i organizatorką akcji jest redaktor RL Ewa Dados. – Na ten dzień pracowaliśmy ciężko przez kilka ostatnich tygodni. Dzisiejsza niedziela, 20 listopada, jest dniem wielkiej ulicznej zbiórki darów akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Wiem, że wszyscy dołożyliśmy wszelkich starań, aby ta zbiórka nie tylko przyniosła wymierny efekt w postaci zebranych darów, ale także, a może przede wszystkim, pokazała prawdziwość najstarszej akcyjnej myśli – podziel się tym, co masz, przecież nawet odrobinę też podzielić można – powiedziała Ewa Dados, inaugurując uliczną zbiórkę. Dary zbierane były przez wolontariuszy w ponad 70 punktach w Lublinie i przeszło 130 w całym kraju. Do udziału w akcji włączyło się prawie 5,3 tys. osób. Po raz kolejny w zbiórkę włączyło się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Tradycyjnie już popularny trolejbus ZIU-tek jeździł po ulicach naszego miasta jako ruchomy punkt zbiórki darów. – Prawo przejazdu ZIU-tkiem mieli wszyscy, którzy przekazali jakiekolwiek dary rzeczowe: słodycze, żywność, zabawki lub odzież – mówi Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin. Podczas niedzielnej zbiórki wolontariusze przyjmowali także dary do samochodów dostawczych, oznakowanych plakatami z logo akcji – żółtym uśmiechniętym słoneczkiem z napisem „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Takie samochody stanęły przy supermarketach, kościołach, szkołach i w innych ruchliwych punktach miasta. Do akcji przyłączyli się również sportowcy. W sobotę 19 listopada na stadionie Arena Lublin Górnik Łęczna zmierzył się z Ruchem Chorzów, a ich kibice zostawili w ustawionych na Arenie specjalnych koszach aż 8 kg zabawek, kilkanaście książek dla dzieci, 2 kg środków czystości, 55 kg słodyczy, torebkę pomarańczy oraz jeden ciepły szalik. Swój punkt na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur miały również lubelskie służby mundurowe: policja, straż pożarna, straż miejska i Legia Akademicka KUL. Zbiórce towarzyszyły pokazy ich umiejętności i sprzętu. W całej Polsce zarejestrowało się ponad 300 sztabów akcji. Na zakończenie ulicznej zbiórki w Studiu Muzycznym Radia Lublin odbył się wielki koncert, na którym zagrali m.in. Szalom Chełm, Paweł Błędowski, Piotr Selim. Biletem wstępu były dary dla dzieci.
Podczas trwania zbiórki dostępna jest darmowa infolinia – pod numerem 800-600-650 mamy możliwość bezpłatnego kontaktu z wolontariuszami w przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących akcji. Organizatorzy uczulają aby zwracać baczną uwagę na osoby podające się za ich wolontariuszy i próbujące zbierać pieniądze czy dary pukając do domów. –Są to oszuści, bo dary można składać tylko w określonych miejscach – sztabach akcji. Tegoroczna zbiórka PDPZ potrwa do końca roku. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym do końca stycznia 2017 r. Co roku z pomocy w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” z pomocy korzystają podopieczni m.in. MOPR, Caritas, PCK, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci czy osoby indywidualne. Podczas zbiórki przyjmowane są wyłącznie dary rzeczowe, czyli zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminowa, artykuły szkolne, papiernicze, ubrania (nowe lub w dobrym stanie) czy środki czystości.(EM.K.)

Zbiórka do końca roku

Sztaby akcji w Lublinie, do których można przynosić dary: Koło Naukowe Anglistów UMCS, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie, Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1, Przedszkole Niepubliczne Lubliniaczek, Bursa Szklona Nr2, Zespół Szkół Elektronicznych, Miejski Zespół Żłobków w Lublinie, Niepubliczne Przedszkole Odkrywcy Talentów, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie, Parafia bł. bpa Władysława Gorala w Lublinie czy Szkoła Podstawowa nr 38. W całym mieście jest 319 sztabów akcji. Na stronie pdpz.pl znajduje się interaktywna mapa, na podstawie której można dokładnie zlokalizować dokąd trafić z darami.