Zostań dawcą

26 i 27 maja w dwóch sklepach Gama w Chełmie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 proc. pacjentów znajduje dawcę we własnej rodzinie. Pozostali muszą liczyć na dawców niespokrewnionych, którzy zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego. Ty też możesz do nich dołączyć.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 26 maja w godz. 12 – 18 i 27 maja w godz. 8 – 14 w sklepie Gama przy ul. Piłsudskiego 26 i Lwowskiej 85. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja jest bezpłatna. Wszelkie koszty pokrywa fundacja DKMS. (mg)