Zrobili wirtualną manifestację

Ekolodzy nie ustają w protestach przeciwko wycince drzew przy przebudowie Al. Racławickich

Ruszyły wstępne prace przy przebudowie Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ulicy Lipowej. Inwestycja będzie się wiązać z wycinką drzew, przeciwko której protestują lubelscy ekolodzy. W ubiegłym tygodniu zorganizowali „wirtualny marsz dla drzew”.

– Prace rozpoczęły się 21 kwietnia i w najbliższym czasie będą obejmować przygotowania do przesadzenia, a następnie przesadzenia drzew na ul. Poniatowskiego, a także przygotowania do wyburzenia budynku (u zbiegu Poniatowskiego i al. Racławickich – przyp. aut.) – poinformowało miasto w ubiegłym tygodniu. Na razie lubelscy kierowcy nie odczują niedogodności z powodu trwających prac. Pierwsze utrudnienia prawdopodobnie pojawią się w czerwcu.

Przebudowa Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej (prace na tej ostatniej ulicy ruszą później) będzie się wiązać z wycinką drzew. Według pierwotnych założeń z Al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. Ostatecznie ta liczba zmalała do 26, a 37 kolejnych drzew zostanie przesadzonych. Z kolei na ulicy Poniatowskiego ma zostać wyciętych ponad 70 drzew, a prawie 50 ma zostać przesadzonych.

Możliwe, że uda się ocalić dodatkowe drzewa. Nie przekonuje to lubelskich ekologów, dlatego w dalszym ciągu protestują przeciwko planowanej wycince. W ubiegłym tygodniu lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka zorganizowało „wirtualny marsz dla drzew”. Wirtualny, bo w czasie epidemii koronawirusa niemożliwe było zorganizowanie prawdziwej demonstracji. Aktywiści złożyli też w ratuszu ponad 2,6 tys. podpisów pod petycją „Nie dla wycinki drzew”.

Miejscy urzędnicy są jednak nieugięci. – Rezygnacja (z przebudowy – przyp. aut.) w obecnej sytuacji, czyli stale pogarszającego się stanu technicznego sieci podziemnych i nawierzchni drogi, byłaby nieracjonalna i ekonomicznie nieuzasadniona, zwłaszcza, że projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 85%. (…) W przypadku rezygnacji z przebudowy Al. Racławickich, miasto utraciłoby całość dofinansowania – tłumaczą.

Rozpoczęta niedawno inwestycja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności przebudowane zostaną Al. Racławickie wraz z rondem Krwiodawców i ulica Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Lubelskim kierowcom najbardziej daje się we znaki znajdująca się w opłakanym stanie nawierzchnia Alei Racławickich. Jedna z ważniejszych arterii w Lublinie nie była remontowana od ponad 30 lat.

Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów czy wytyczenie ścieżek rowerowych. Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy. Roboty mają się zakończyć już w czerwcu 2021 roku. Aleje Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego przebuduje konsorcjum, w którego skład wchodzą: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. Grzegorz Rekiel