Zrost księdza Pastwy

Ks. dr Rafał Pastwa po odebraniu „Angelusa lubelskiego” w dziedzinie kultury medialnej za 2016 r.

Społeczne, kulturowe, naukowe, polityczne i wreszcie religijne zawirowania współczesnego świata są prawdziwym wyzwaniem dla członków zachodnioeuropejskiej cywilizacji drugiej dekady XXI stulecia. Ks. Rafał Pastwa w książce „Zrost” wskazuje, jak sobie z nimi radzi mieszkaniec wschodniej Polski. O najnowszej książce duchownego i zarazem literata można będzie porozmawiać podczas spotkania z autorem, 9 października o godz. 18 w księgarni „U Hieronima”.


Księgarnia „U Hieronima” mieści się w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4. Spotkanie z ks. Rafałem Pastwą i promocję jego najnowszej publikacji, której pełny tytuł brzmi „Zrost. Słowami przedstawiony fragment mojego życia z wnętrza Lublina”, poprowadzi Ewa Hadrian.

Książka ma formę dziennika – zapisków współczesnego inteligenta. Dowiemy się z niej, jak wykształcony, oczytany człowiek, który wychował się w świecie o stałych, uznanych wartościach: religijnych, etycznych itp., stara się odnaleźć we współczesności, dla której znakiem rozpoznawczym jest natłok zdarzeń, opinii, komentarzy. Bohater książki pisze z perspektywy mieszkańca Lublina.

Znajdziemy w niej opis zmagań bohatera z samotnością, niezgodą na otaczający go świat. To także zapis walki o odnalezienie własnej tożsamości. Wyrażane są one czasem językiem typowym dla poezji, a czasem językiem charakterystycznym dla publicystyki. Jakkolwiek bohater wiele czerpie z tożsamości autora książki, to należy podkreślić, że pozostaje jednak postacią literacką.

W książce ks. R. J. Pastwy znajdziemy rzeczy „irytujące” i „pasjonujące” – jak ocenia w swej recenzji tej publikacji reżyser Łukasz Witt-Michałowski. – Wypowiedzi krytyczne, ale też uwagi podane z humorem.

Autor książki „Zrost” jest mieszkańcem Lublina (ur. się w 1980 r. w Opolu Lubelskim), i tu od lat działa jako ksiądz oraz od 2013 roku (do dnia dzisiejszego) kierownik redakcji lubelskiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Przypomnijmy, że ks. Rafał Pastwa przez kilka lat pisywał także do tygodnika „Nowy Tydzień w Lublinie”.

Jest autorem kilku tomów wierszy i książki poetyckiej („Razem z Mamą” (2009, 2011), „Za drugą bramą” (2010), „Pokój mojej samotności” (2011), „Ipilimumab” (2019). Jego utwory były publikowane m.in. w lubelskim czasopiśmie „Akcent”. Za działalność w dziedzinie kultury medialnej został nagrodzony „Angelusem”. Podejmuje też pracę naukową, w której – jak sam określa – koncentruje się na „zagadnieniach kultury nieufności” oraz „medialnej kreacji rzeczywistości” .

Jest również społecznikiem – założył fundację „Za Bramą”.

Publikacja „Zrost” została wydana przez Wydawnictwo PETIT, a dofinansowana przez Miasto Lublin. Spotkanie promocyjne z ks. R. Pastwą odbędzie się także 15 października o godz. 19 w Chełmskim Domu Kultury.

Monika Skarżyńska