ZTM wjeżdża w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z kabaretem Ani Mru Mru

Podróż za jeden uśmiech

„Drodzy podróżni! Dziękujemy za wybranie komunikacji miejskiej w Lublinie. Miłej podróży! A i uważajcie na siebie. Pozdrawiamy! Kabaret Ani Mru Mru – taki komunikat rozbrzmiewa od kilku dni w lubelskich autobusach i trolejbusach. – Co to za akcja? I czy inne znane osoby także będzie można usłyszeć podczas podróży – pyta pan Kazimierz, jeden z naszych Czytelników.

– Zapowiedzi głosowe w lubelskich pojazdach komunikacji miejskiej, w wykonaniu znanych osób m.in. Wojtka Cugowskiego, lubelskiej piosenkarki Marie, czy też członków kabaretu Ani Mru Mru, na temat pierwszej pomocy i komunikacji miejskiej to kolejna odsłona akcji ZTM, MPK oraz Fundacji Primum Auxilium, której celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy, a jednocześnie pokazanie, jak ważna, a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym – wyjaśnia Monika Fisz, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami ZTM w Lublinie. – Jest to wstęp do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, które odbywają się w tym roku pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.” – dodaje M. Fisz.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpocznie się w Lublinie w najbliższy czwartek (16 września).

Hasło 20. edycji ETZT to: „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.  W tym roku kampania ma zmotywować wszystkich byłych i przyszłych uczestników do przyłączenia się do akcji, a jej motywem przewodnim jest  „Bezpiecznie  i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Wybór tematu jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie.

Piknik na placu Zamkowym i błoniach

Głównym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie będzie piknik, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (19 września) na placu Zamkowym i błoniach pod Zamkiem w godz. 12:00-18:00

Tego dnia plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Będą liczne animacje, eko-warsztaty i warsztaty z eksperymentami. Stanie też stoisko cyrkowe, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się żonglerki piłkami i wykonać magiczne sztuczki.

Dodatkowo będzie można zrobić coś dla drugiego – na placu Zamkowym stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie będzie można honorowo oddać krew. Teren zamieni się w strefę medyczną gdzie będzie można przejść szybki kurs pierwszej pomocy, przeprowadzić analizę swojego ciała czy poddać się diagnostyce chorób (pomiar cukru, ciśnienia itp.).

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. najnowszy pojazd firmy Solaris – autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd ma 12 m długości .To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla transportu miejskiego. zakresie mobilności.

Piknik rodzinny honorowym patronatem objął prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk.

BS, ZTM

Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

16 września 2021 r. (czwartek)

12:00-17:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie (rozdawanie harmonogramu wydarzeń i atrakcji, udzielanie informacji, promocja nowego Systemu Lubika sprawy różne) pl. Teatralny 1 przy CSK w Lublinie.

17 września 2021 r. (piątek)

9.30-13.30  Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej w Lublinie to atrakcja przygotowana przez ZTM w Lublinie wspólnie z miejskim przewoźnikiem – MPK Lublin, znajdująca się w programie obchodów ETZT 2021.

W piątek – 17 września 2021 r.  o godz. 10.00, 11.00 oraz 12.00 miłośników transportu miejskiego zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wybudowanej zajezdni trolejbusowej, zlokalizowanej przy ul. Grygowej. Będzie to doskonała okazja do poznania „od kuchni” miejsca stacjonowania trolejbusów. Nowoczesna zajezdnia została oddana do użytkowania w kwietniu 2015 r. Projekt inwestycji objął m.in. halę obsługowo-naprawczą z myjnią oraz lakiernią, która spełnia rolę w pełni wyposażonego warsztatu. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego.

Dodatkowo, z uwagi na pracy przy uruchomieniu systemu autobusu elektrycznego w Lublinie i lokalizację urządzeń do jego ładowania na terenie zajezdni, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom i obejrzeć dostarczone przez firmę Solaris autobusy elektryczne.

Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia „Zajezdnia”. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01.

Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni będzie wymagało wcześniejszej rezerwacji. Dla wszystkich uczestników odwiedzających zajezdnię przygotowaliśmy drobne upominki.

Serdecznie zapraszamy! Informacje i zapisy pod nr telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

 18 września 2021 r. (sobota)

Przejazdy zabytkowymi pojazdami – debiut pojazdu marki Skoda

14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 – na trasie Skoda i Gutek

Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Trasa autobusu Gutek

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Północna  – Czechowska – Leszczyńskiego – al. Popiełuszki – al. Sikorskiego – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Trasa trolejbusu Skoda

Lubartowska (Brama Krakowska 03) –Obywatelska – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska  – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.

Liczba miejsc siedzących jest ograniczona w obu pojazdach. W autobusie Gutek jest 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Skoda – 27 miejsc siedzących.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, pasażerowie są zobligowani do zasłaniania ust i nosa podczas podróży linią turystyczną.

Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

 19 września 2021 r. (niedziela)

Piknik komunikacyjny „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”

Prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej (w tym najnowszego autobusu elektrycznego marki Solaris Urbino 12 electric, pojazdy zabytkowe, trolejbusy), warsztaty i zabawy dla dzieci, strefa medyczna w tym pierwsza pomoc, punkt poboru krwi oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla pasażerów lubelskiej komunikacji miejskiej i mieszkańców Lublina. Piknik odbędzie się w niedzielę, 19 września 2021 r. na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w godz. 12.00-18.00

Tego dnia Plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Będą liczne animacje, eko-warsztaty i warsztaty z eksperymentami. Stanie też stoisko cyrkowe, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się żonglerki piłkami i wykonać magiczne sztuczki.

Dodatkowo będzie można zrobić coś dla drugiego – na placu Zamkowym stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie będzie można honorowo oddać krew. Teren zamieni się w strefę medyczną gdzie będzie można przejść szybki kurs pierwszej pomocy, przeprowadzić analizę swojego ciała czy poddać się diagnostyce chorób (pomiar cukru, ciśnienia itp.)

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. najnowszy pojazd firmy Solaris – autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd ma 12 m długości .To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla transportu miejskiego.

W programie:

 • prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej – autobus elektryczny, trolejbusy, pojazdy zabytkowe
 • terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście
 • stefa animacji i edukacji dla dzieci
 • występ Pop Rockowej formacji Pozytyvni
 • ROWEROWE SHOW Krystian Herba – 6-krotny rekordzista Guinnessa, 2-krotny uczestnik Mam Talent
 • Fundakcja Sztukmistrze – blok animacji i warsztatów cyrkowych Miasteczko Cyrkowych Inspiracji pokaz żonglerki i akrobacji na scenie
 • strefa medyczna, a w niej szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, możliwość oddania krwi, diagnostyka chorób, porady dietetyczne i wiele innych
 • liczne konkursy z ciekawymi nagrodami
 • warsztaty
 • kącik dla najmłodszych
 • gry i zabawy dla dzieci
 • punkt informacyjno – promocyjny nowego systemu biletu elektronicznego Lubika
 • Bezpłatne przejazdu autobusem Gutek po trasie:

Pl. Zamkowy – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Wolska – Piłsudskiego – Lipowa – Narutowicza – Lubartowska – Pl. Zamkowy

Linia nie będzie obsługiwać przystanków na trasie.

Piknik rodzinny objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta

Terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście w dniu 19 września 2021 r. w godz. 12.00-18.00 będą zorganizowane w 3 turach, w grupach maksymalnie 10 osobowych. Łącznie przewidziany jest udział maksymalnie 30 osób. Pojedyncze zajęcia trwać będą 100 minut (każda tura zajęć). Miejscem zbiórki będzie Plac Zamkowy w Lublinie, a na zajęcia będą obowiązywać zapisy pod numerem 81  466 29 43 (I tura godz. 12.00, II tura godz. 14.00, III tura godz. 16.00). Między turami będzie 20 minutowa przerwa organizacyjna. Uczestnicy zajęć niepełnoletni (do 18 r.ż.) zobowiązani są do posiadania aktualnej karty rowerowej.

20 września 2021 r. (poniedziałek)

Lekcje edukacyjne w Świdniku

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci (godz. 9-13 – 4 grupy – 45 minut lekcji i 15 minut przerwy)

 21 września 2021 r. (wtorek)

W dniu 21września 2021 r. w godz. 9.00-15.00 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. Jest to kontynuacja akcji, która organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 1. w godz. 09:00-15:00, przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej,
 2. w godz. 09:00-15:00, policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Komenda Miejska Policji w Lublinie

Zapisy: START 13 września br. godz. 7.00

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod nr tel. 724 990  003 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszystkie działania w ramach akcji będą prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zgodnie z wytycznymi ustalonymi na czas epidemii koronawirusa. Zajęcia będą odbywały się na zewnątrz, w sposób bezkontaktowy.

 22 września 2021 r. (środa) Dzień bez samochodu

Akcja „Do pracy inaczej niż autem”

Bezpłatne przejazdy

Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

09:00-15:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie pl. Łokietka obok Ratusza

Godzina za darmo Lubelskim Rowerem Miejskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here