ZUS w przebudowie

Od poniedziałku (17 lipca) lubelski ZUS będzie obsługiwał przedsiębiorców, ubezpieczonych i osoby pobierające zasiłki nie w gmachu przy ul. Zana 38A, ale w sąsiednim budynku przy ul. Zana 36A. To z powodu rozpoczynającej się przebudowy dotychczasowej sali obsługi klientów.


– Od poniedziałku, 17 lipca, będzie zamknięta sala obsługi klientów przy ul. Zana 38A w Lublinie, znajdująca się w łączniku między wieżowcami. Obsługa płatników składek, ubezpieczonych i osób pobierających zasiłki przenosi się od tego dnia do sąsiedniego budynku przy ul. Zana 36, w którym obecnie instytucja przyjmuje emerytów i rencistów – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Stanowiska obsługi, informacja oraz poczekalnia dla przedsiębiorców, ubezpieczonych i osób pobierających zasiłki będą zlokalizowane na antresoli nad salą emerytalno-rentową (na pierwszym piętrze). Na antresolę można dostać się schodami znajdującymi się w sali emerytalno-rentowej. Dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, obok głównego wejścia jest dostępna winda. Będzie też otwarte dodatkowe wejście przez portiernię sąsiedniego budynku przy Zana 36A – wystarczy wjechać windą na pierwsze piętro – na wprost będzie widoczny korytarz prowadzący od razu na antresolę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprasza za wszelkie niedogodności związanie z przeniesieniem obsługi klientów do innego budynku – dodaje pani rzecznik.
Jak wyjaśnia ZUS, budynek, w którym dotychczas obsługiwani byli przedsiębiorcy i ubezpieczeni, jest użytkowany od 1989 roku i wymaga przebudowy oraz dostosowania do aktualnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i BHP. – Konieczne jest zabezpieczenie ścian i stropodachów oraz przebudowa wewnętrznej instalacji hydrantowej. Drzwi wejściowe zostaną wymienione na automatycznie rozsuwane. W planach jest też montaż awaryjnego oświetlenia dróg ewakuacyjnych i systemów alarmowych z podłączeniem wszystkich pomieszczeń do systemu alarmu pożarowego – uszczegóławia Małgorzata Korba. – Przebudowa pozwoli również dostosować salę obsługi przy Zana 38A do standardów obowiązujących w ZUS. Po modernizacji klienci zauważą przede wszystkim brak schodów wewnątrz sali obsługi i zmienioną organizację stanowisk – poczekalnia znajdzie się na środku sali, a stanowiska obsługi przy ścianach i oknach.
Prace mają potrwać 12 miesięcy. Jak podkreśla ZUS, zatrudniając wykonawcę inwestycji, Zakład zawarł wymóg, by zatrudniał on pracowników na umowy o pracę. (R)