Zwalczanie nornic – domowe sposoby kontra profesjonalna usługa

Niemal każdy działkowiec czy ogrodnik doskonale zna niewielkie szkodniki  przypominające myszy. Mowa o nornicach, które mimo swoich małych rozmiarów mogą wyrządzić ogromne spustoszenie w ogrodach czy sadach. Walka z nornicami nie należy do łatwych. Polecanych jest wiele domowych metod zwalczania nornic, tylko czy aby ma pewno są one skuteczne? A może lepiej skorzystać z usług profesjonalistów?

Nornice – dlaczego trzeba z nimi walczyć?

W Polsce występuje w zasadzie jeden gatunek nornic, a mianowicie nornica ruda. Zwierzę to mające 10 cm długości żywi się przede wszystkim roślinami. Uwielbia owoce, nasiona, a także liście oraz nadziemne i zielone części ziół i warzyw. W związku, z czym najczęściej pojawia się w ogrodach, sadach owocowych czy też szkółkach drzew.

Nornice mieszkają pod ziemią tworząc liczne podziemne korytarze, oddalone od nory nawet kilkanaście metrów. Penetrują ziemię na wysokości 10-15 cm, a więc w obszarze w którym znajdują się systemy korzeniowe roślin. Tworząc podziemne korytarze, uszkadzają korzenie roślin, nadgryzając je i doprowadzając często do tego, iż roślina traci możliwość pobierania wody, na skutek czego zamiera. Ich ofiarami są przede wszystkim cebule roślin ozdobnych zimujących w ziemi, ale także warzywa i owoce uprawiane w ogrodach czy też zioła. Obgryzają również korę młodych drzewek.

Naturalne i chemiczne sposoby na nornice

W Internecie można znaleźć mnóstwo rad i sposobów na zwalczanie nornic. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • sadzenie roślin cebulowych i drzewek w odpowiednich koszykach;
  • rozkładania w ziemi siatki z PCV uniemożliwiającej drążenie tuneli;
  • sadzenia w sąsiedztwie uprawianych roślin czosnku czy mięty, którego zapachu nornice nie lubią;
  • tworzenie siedlisk dla ptaków drapieżnych – naturalnego wroga nornic;
  • stosowanie środków chemicznych w postaci trutek, płynów;
  • zalewanie tuneli wodą.

Niestety walka z nornicami tymi metodami okazuje się często walką z wiatrakami – nieskuteczna, a poza tym wymagająca dużych nakładów pracy, a także pieniędzy. A jeśli uda się pozbyć nornic to zwykle nie na długo.

Profesjonalna usługa zwalczania nornic

Znacznie bardziej skutecznym sposobem zwalczania nornic jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która bazując na wiedzy i doświadczeniu, szybko rozprawi się ze szkodnikiem. Posiadają odpowiednie szkolenia, certyfikaty oraz stosują środki dopuszczone przez Ministerstwo Środowiska, ale niedostępne w powszechnym obrocie. Zwalczanie nornic odbywa się więc w sposób kontrolowany, skuteczny i bezpieczny dla człowieka.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Stander – zwalczanie nornic

Artykuł sponsorowany