Zwalniają z podatku, pilnują ceny wody

Siedliszcze idzie na rękę przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku pandemii. Jeżeli spadły obroty ich firm, mogą wystąpić o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Miasteczko – jako pionier w naszym regionie – stawia własną minifarmę fotowoltaiczną.

Podczas ostatniej sesji radni z Siedliszcza głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu za 2019 rok. Uchwały przeszły jednogłośnie. Podobnie jak uchwała o zwolnieniu z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku pandemii. Wszyscy z nich, którym obroty za dwa miesiące br. spadły w porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego o połowę mogą wystąpić o zwolnienie z podatku za kwiecień, maj i czerwiec.

– Na terenie gminy nie mamy wiele firm, które odczuły epidemię, bo najbardziej dotknęło to gastronomię, usługi kosmetyczne i fryzjerskie czy turystyczne, które musiały zostać zamknięte. Ale przynajmniej tyle możemy zrobić – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

Siedliszcze to pierwsza gmina w naszym powiecie, która wyszła z taką inicjatywą. Jako pierwsza stawia też własną minifarmę fotowoltaiczną. – Rozstrzygnęliśmy przetarg na instalację o mocy 50 kW, którą postawimy przy naszym ujęciu wody – mówi H. Zonik.

Burmistrz liczy, że prąd z instalacji pokryje około połowy zapotrzebowania ujęcia. – To pozwoli nam utrzymać cenę wody dla mieszkańców na obecnym poziomie – mówi.

Instalacja będzie kosztować niecałe 180 tys. zł. Gmina stawia ją z własnych pieniędzy. A w przyszłości planuje podobne instalacje przy szkole, oczyszczalni ścieków i ujęciu wody w Bezku. (bf)