Zwierzęta też mają depresję

Psy i koty, tak jak ludzie, mogą mieć zaburzenia i problemy na podłożu psychicznym. Coraz więcej właścicieli czworonogów to dostrzega i szuka pomocy u specjalistów takich jak Ewa Jabłońska – instruktorka szkolenia psów i dyplomowana behawiorystka, która w Wyrykach-Połód (gm. Wyryki) prowadzi praktykę i leczy zaburzenia psychologiczne u zwierząt domowych.

Pani Ewa ma ręce pełne, bo do zwierzęcych terapeutów zgłasza się coraz więcej osób ze swoimi pupilami. Ludzie zaczynają rozumieć, że opiekowanie się psem lub kotem nie sprowadza się jedynie do karmienia. – Wyniki badań nad psim umysłem, dowodzą, że pies jest wysoko rozwinięty na poziomie społecznym – mówi pani Ewa. – Dlatego oprócz zapewnienia odpowiednich warunków mieszkalnych dla swojego pupila, równie ważne jest jego wychowanie – dodaje. Według niej najczęstszymi objawami zaburzeń występujących u zwierząt są: niekontrolowana agresja, gryzienie mebli i nadmierne szczekanie. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, czym takie zachowania są spowodowane. – Zwiększa się świadomość właścicieli zwierząt, którzy zaczynają baczniej obserwować swoich podopiecznych i widzą, kiedy coś jest nie tak. Najwięcej problemów, z jakimi mam do czynienia, dotyczy niekontrolowanej agresji u psów. Trudno jest określić jednoznacznie, z czego to wynika, ponieważ każdy przypadek jest inny i może mieć inne podłoże, ale najczęściej winny jest człowiek. Jeśli pies nie zażywa ruchu na świeżym powietrzu i większość czasu spędza w domu, to może odbić się to na jego psychice i zachowaniu. Dlatego czworonogom należy zapewniać jak najwięcej ruchu – twierdzi Jabłońska. – Schorzenia występujące u zwierząt są naprawdę różne. Dobrym przykładem jest depresja pojawiająca się u psów i kotów, a którą – podobnie jak u ludzi – leczy się środkami farmakologicznymi. Apeluję do właścicieli i wszystkich, którzy chcą się dopiero podjąć wychowania zwierzęcia, by byli odpowiedzialni. Psy i koty to żywe istoty, których wychowanie wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekuna i poświęcenia mu wiele pracy i czasu.
Więcej informacji na temat wychowania i terapii behawioralnej dla zwierząt można znaleźć na stronie internetowej: www.wiernypies.pl. (sr)