Zwracają uwagę czarnymi koszulkami

Pracownicy niemedyczni z chełmskiego szpitala włączyli się w akcję „czarnych koszulek”, która ma zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy oni są uwzględniani w nowej siatce płac. Od lipca większość pracowników służby zdrowia dostanie spore podwyżki.

Przed tygodniem w szpitalach w Polsce pracownicy należący do Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia (OMZZPPwOZ) przeprowadzili „akcję protestacyjną”. Biorący udział w akcji zakładali czarne koszulki a w trakcie przerwy wychodzili przed budynek szpitala by zrobić zdjęcie, które potem rozpowszechniali w internecie. Do akcji włączyła się też grupa pracowników chełmskiego szpitala. Również oni w czarnych koszulkach i z niewielkimi transparentami z hasłem „Niemedyczni współtworzą ochronę zdrowia” zrobili sobie zdjęcie przed budynkiem oddziału ratunkowego.

W oficjalnych informacjach działacze OMZZPPwOZ przekazują, że mają obawy, że pracownicy gospodarczy, sprzątaczki, rejestratorki będą pomijani w siatce płac i proponują, aby otrzymywali angaże salowych i sanitariuszy.

Sam protest bardziej widoczny był w mediach niż w szpitalu. – Mieliśmy informację od ogólnopolskiego związku, ale taka forma protestu, w postaci zakładania czarnych koszulek, nie wymaga uzgadniania z pracodawcą – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala. – Nie znam też szczegółów tego protestu i postulatów ale pracownicy niemedyczni, pracownicy działalności podstawowej również skorzystają na nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, która wchodzi od 1 lipca.

Ile dostaną więcej? Najniższa płaca zasadnicza dla lekarzy specjalistów I stopnia wzrośnie o 2009 zł (do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia o 1441 zł (do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1097 zł (z 3772 zł do 4870 zł).

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1550 zł (z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją aż o 1827 zł (z obecnych 5478 zł do 7304 zł). Pracownicy działalności podstawowej z wykształceniem średnim od lipca nie mogą zarobić mniej niż 4 416,77 zł, a pracownicy z wykształceniem poniżej średniego (np. sanitariusz, salowa) nie mniej niż 3 680,64 zł. To wszystko płace zasadnicze, do których należy doliczyć dodatek stażowy, dyżury (w przypadku medyków), „nocki” i dni świąteczne. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here