Zwycięski jubileusz

Piłkarska Reprezentacja Polskich Pisarzy w składzie ze świdniczaninem Jackiem Kosierbem rozegrała pierwszy w 2019 roku, a 66. w historii drużyny mecz. Z okazji Światowego Dnia Książki ludzie pióra zmierzyli się w Kleczewie z reprezentacją miejscowych samorządowców.
Dla Jacka Kosierba, ze Świdnika dziennikarza sportowego i autora książek o tematyce piłkarskiej, spotkanie było wyjątkowe. Świdniczanin reprezentacyjny trykot założył bowiem już po raz 25.!


– W biało-czerwonych barwach debiutowałem dokładnie 18 października 2015 roku. Na stadionie zamojskiego Hetmana zwyciężyliśmy wtedy 4:3 Reprezentację Księży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Mój bilans na dziś w reprezentacyjnej koszulce to 25 spotkań i dwa gole, 15 zwycięstw, 1 remis oraz 9 porażek.

Gra w biało-czerwonych barwach to nie tylko spełnienie dziecięcych marzeń, ale także wspaniała okazja do poznania ciekawych ludzi. W Kleczewie miałem możliwość spotkać na boisku Daniela Bednarka – ojca dwóch słynnych piłkarzy. Filipa, grającego w holenderskim SC Heerenveen, oraz Jana – zawodnika Southampton oraz reprezentacji Polski – komentuje świdniczanin Jacek Kosierb, który jesienią bieżącego roku planuje wydać swoją trzecią książkę pt. „20 lat minęło, czyli od halówki do futsalu!”.

Po ciekawym meczu Reprezentacja Polskich Pisarzy, pomimo obecności nawet III-ligowych piłkarzy w składzie przeciwnika, zwyciężyła Reprezentację Samorządowców Kleczewa 8:5 (4:3).

Gole zdobyli: Mikołaj Grajewski 3, Dawid Kołodziej 2, Zbigniew Masternak 2, Jacek Janowicz.

Reprezentacja pisarzy to połączenie rutyny z młodością. Był to bardzo dobry mecz w wykonaniu każdego zawodnika. W drużynie pisarzy oprócz Jacka Kosierba wystąpili: prozaik Zbigniew Masternak (kapitan), Jacek Janowicz – aktor, pisarz i kabareciarz, poeci: Marcin Pawlik, Maciej Robert, Wiesław Janicki, Jerzy Ornal, dziennikarz Kamil Zimoch oraz tłumacze – Mikołaj Grajewski i Dawid Kołodziej.

Trenerem reprezentacji pisarzy był Andrzej Grajewski, były właściciel Widzewa Łódź. Spotkanie prowadził Dariusz Michalak, były sędzia III-ligowy, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie, a mecz symbolicznym podaniem otworzył burmistrz Kleczewa Mariusz Musiałowski. Pomysłodawczynią i głównym organizatorem tego wydarzenia była Magdalena Siupa – dyrektor tamtejszej biblioteki.

Druga część „soboty z biblioteką” odbyła się w siedzibie książnicy. Mieszkańcy Kleczewa spotkali się z kabareciarzem Jackiem Janowiczem oraz pisarzem Zbigniewem Masternakiem, którym towarzyszył poeta Wiesław Janicki. Panowie opowiadali o swojej twórczości i wyborach, jakie ich skłoniły, do tego, aby zostać literatami. Całą trójkę łączy pasja do piłki nożnej – grają w reprezentacji polskich pisarzy. Rozmowy o pisarstwie przeplatały znakomite skecze w wykonaniu Jacka Janowicza, który na początku lat dziewięćdziesiątych był założycielem kabaretu Widelec.

* * *

Najbliższe plany Reprezentacji Polskich Pisarzy to towarzyskie mecze w Gaszowicach (11 maja) i Barcinie (8 czerwca). W sobotę 7 września będzie można zobaczyć na boisku podczas Jubileuszu 50-lecia Ludowego Klubu Sportowego Piaskovia. Natomiast zwieńczeniem tegorocznego kalendarza meczów towarzyskich będzie międzynarodowa potyczka w Berlinie, gdzie 26 października Reprezentacja Polskich Pisarzy zmierzy się ze swoimi niemieckimi kolegami po piórze.