Zych i Kern najlepsi

Na czele stawki z nr 1 (zielona, jednolita koszulka) Artur Kern, zwycięzca klasyfikacji generalnej

To sytuacja bez precedensu – po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu City Trail z Nationale-Nederlanden organizatorzy nie dokończyli we wszystkich miastach rywalizacji i musieli odwołać aż siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Lublin znalazł się w gronie trzech miast, w których rozegrano wszystkie zaplanowane biegi. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbędzie się się natomiast uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.


Lubelska rywalizacja rozpoczęła się 19 października, a zakończyła 7 marca. W sześciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 579 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 1619 razy. Kobiety stanowiły blisko 33% wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad Zalewem Zemborzyckim.

Największym biegiem był ten rozegrany 10 listopada (City Trail Bieg Niepodległości) – 352 uczestników. Średnia frekwencja to 270 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach) zostało 247 biegaczek i biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej – po raz szósty – został Artur Kern. Drugie miejsce zajął Dariusz Samarczenko, a trzecie Jarosław Bimkiewicz. Tuż poza podium znalazł się Paweł Wysocki, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc – wywalczył Piotr Różycki.

Wśród kobiet triumfowała zaledwie 18-letnia Natalia Zych. Drugą lokatę wywalczyła Dominika Łukasiewicz, trzecią Magdalena Sekuła, czwartą Martyna Bugała, a piątą Katarzyna Konkel.

Najlepsze drużyny to z kolei: Centrum Medycznego ORTO-OPTYMIST, lubelskibiegacz.pl Team oraz Stay Insane.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – City Trail Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 139, a liczba osobostartów – 439. Średnia frekwencja wyniosła 73 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 70 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg październikowy – wzięło w nim udział 105 zawodników.

Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. – Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta lubelska miała odbyć się w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji, która od kilku lat wspiera nas w organizacji podsumowań sezonu – podkreśla Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej City Trail. – Nowa formuła wręczenia nagród to „Dzień z ekipą City Trail”. Jak tylko będzie to możliwe, pojawimy się w każdej z naszych lokalizacji w sklepach sieci Sklep Biegacza, by pogratulować zwycięzcom i nagrodzić ich. Poza tym, również w sklepach, będą dostępne pamiątkowe medale dla zawodników, którzy zostali sklasyfikowani. Z wiadomych względów sklepy zostały zamknięte. Niestety, nie znamy terminu ponownego otwarcia sieci Sklep Biegacza – musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji – dodaje J. Grzywaczewska.

Zawody City Trail odbywają się w dziesięciu lokalizacjach – poza Lublinem są to: Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37% stanowiły kobiety. Liczba osobo-startów to 25 809 osób, a średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy.

W zawodach City Trail Junior pobiegło 3571 unikalnych młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936 osób.

– Lublin jest naszą najmniejszą lokalizacją, ale jedną z ważniejszych. Powód? Lubelszczyzna zaczęła rozwijać się biegowo znacznie później niż inne regiony, takie jak Wielkopolska, czy Mazowsze, dlatego mamy poczucie swego rodzaju misji w „rozbieganiu” Lublina i okolic – zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator cyklu CITY TRAIL, który powstał w 2010 roku w Poznaniu. – Jako sportowcy lubimy wyzwania, a jako długodystansowcy wiemy, że sukces wymaga cierpliwości i systematyczności – czasami wieloletniej. Dlatego też nie spoczniemy na laurach, dopóki Lublin nie zbliży się z frekwencją do ogólnopolskiej średniej naszego cyklu.

Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Zawody w Lublinie były realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport.

BAS

Klasyfikacja generalna

kobiety: 1. Natalia Zych (lubelskibiegacz.pl) 6, 2. Dominika Łukasiewicz (Centrum Medyczne Orto-Optymist) 7, 3. Magdalena Sekuła (AZS UMCS Lublin) 8, 4. Martyna Bugała 11, 5. Katarzyna Konkel (Maja Team/Decathlon Lublin Czechów) 18, 6. Magdalena Zych (lubelskibiegacz.pl) 20, 7. Joanna Andrzejewska (lubelskibiegacz.pl) 20, 8. Karolina Korzeniowska 29, 9. Oliwia Panas 34, 10. Patrycja Gruszkowska 35.

mężczyźni: 1. Artur Kern (Perfect Runner) 5, 2. Dariusz Samarczenko (CM Orto-Optymist) 7, 3. Jarosław Bimkiewicz (Stay Insane) 10, 4, Paweł Wysocki (lublinlubelskibiegacz.pl) 12, 5. Piotr Różycki 16, 6. Adam Grudziński (obaj CM Orto-Optymist) 22, 7. Michał Orze (23, 8. Marcin Głodek 26, 9. Piotr Zięba 33, 10. Konrad Koguciuk 35.