Życie za Wielkim Murem

Tradycyjny chiński smok

180 studentów uczy się języka chińskiego na sinologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. To jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów na tej uczelni. W środę, 10 maja studenci prezentowali kulturę Państwa Środka podczas tradycyjnego Dnia Kultury Chińskiej.
Studia na kierunku sinologia prowadzone są na KUL od pięciu lat. Studenci studiów licencjackich i magisterskich, podczas zajęć i wyjazdów do Chin poznają standardowy język mandaryński, klasyczny język chiński, historię, filozofię, literaturę, kulturę oraz realia współczesnych Chin. Główny nacisk położony jest na praktyczną znajomość języka. Jak deklarują studenci, język chiński nie jest taki trudny, a jego znajomość otwiera przed nimi ogromne możliwości na rynku pracy.
– Moim zadaniem warto uczyć się chińskiego, który nie jest wcale tak trudny, jak się wydaje. Dzięki temu, że w języku polskim mamy np. „ś”, „ć”, „dzi”, to nam, Polakom, jest łatwiej wymówić niektóre chińskie słowa. Trzeba tylko zawracać uwagę na ton, którym wypowiadamy słowa, bo to zmienia całkowicie ich znaczenie. Na przykład wyraz „mą” odpowiednio wymówiony znaczy „mama”, ale z innym akcentem oznacza też m.in. konia, przysięgę czy… marihuanę – tłumaczy Beata Fiołek, studentka V roku sinologii na KUL. – Sinologia daje ogromne możliwości, ale trzeba jej poświecić sporo czasu. Ten, kto jest wytrwały i cierpliwy, na pewno osiągnie sukces. W Chinach fascynuje mnie odmienność kultury: ludzie, jedzenie, sztuka – wszystko jest inne. Zakochałam się w Chinach, mam tam wielu przyjaciół. Kontaktujemy się regularnie i być może odwiedzą mnie na moim weselu – dodaje studentka.
Podczas Dnia Kultury Chińskiej zaprezentowała misterny taniec z wachlarzem „Taj Ji” – odmianę chińskiej sztuki walki. Inni studenci sinologii przygotowali ciekawy Taniec Smoka. W programie dnia poświęconego Chinom znalazły się liczne wykłady, prezentacje i warsztaty, w których uczestniczyli studenci z Polski i Chin. Od stycznia 2015 r. przy KUL działa Centrum Egzaminacyjne Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK), przeprowadzające państwowe egzaminy ze znajomości języka chińskiego dla obcokrajowców. Na KUL-u na ekonomii czy filologii angielskiej studiują także Chińczycy z uniwersytetu w Chongqing, z którym uczelnia ma podpisaną umowę. (EM.K.)