Nie żyje były naczelnik Żółkiewki

Był naczelnikiem gminy Żółkiewka, dyrektorem tutejszej szkoły średniej, znanym regionalistą i współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Bohdan Kiełbasa odszedł w wieku 74 lat.

Bohdan Kiełbasa urodził się 6 czerwca 1943 r. w Wygnanowicach w gminie Rybczewice. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Piaskach, następnie wydział prawa UMCS w Lublinie. Pracę rozpoczął, jako nauczyciel, w Piaskach. Potem uczył w szkole w Wierzchowinie. Od 1972 r. do 1974 r. pełnił funkcję gminnego dyrektora Szkół w Żółkiewce. – Był naczelnikiem gminy Żółkiewka w latach 1974-1981, pełnił wiele funkcji społecznych, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był też przewodniczącym gminnej rady narodowej – wspomina pana Bohdana Anna Podgórska, kierownik Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce, wieloletnia współpracowniczka Kiełbasy.
Przez 10 lat, od 1981 r., Bohdan Kiełbasa pełnił funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Żółkiewce (dziś ZSP w Żółkiewce), po czym w 1991 r. przeszedł na emeryturę. Były naczelnik gminy Żółkiewka był głównym inicjatorem założenia Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki, które powstało w 2003 r. i działa w budynku OKS. Do 2014 r. był jego prezesem. Kiełbasa jest autorem pierwszej monografii o Żółkiewce pt. „Dzieje Żółkiewki i okolic”. Wydał też album historyczno-fotograficzny „Mała i duża Żółkiew”, opowiadający o historii i współczesności Żółkiewki oraz Żółkwi na Ukrainie.
– Pan Bohdan zorganizował wiele wykładów historycznych w Żółkiewce skierowanych do młodzieży i tych wszystkich, których interesowały losy rodu Żółkiewskich i Sobieskich. Aktywność, pasja regionalisty i prezesa Towarzystwa doprowadziły do wydania pracy zbiorowej „Żółkiewscy w ziemi chełmskiej” a po dwóch latach do rozszerzenia tej publikacji i uzupełnienia.
– Doprowadził do wydania przez Towarzystwo książki pt. „Historia Żółkwi – współczesnej Żółkiewki w powiecie krasnostawskim”, która ma naukowy charakter – mówi Podgórska. Dzięki publikacjom pana Bohdana Żółkiewka stała się znana w Polsce i za granicą. – Bardzo mu zależało, aby czytelnikom przybliżyć nieznane dotąd meandry historii pięknego miasteczka nad rzeką Żółkiewka. Pan Bohdan był człowiekiem bardzo aktywnym w naszym środowisku, zaangażowanym i niezwykle pracowitym, zawsze pełen pomysłów z twórczą inicjatywą. Był motorem działania i siłą napędową Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Będzie nam go bardzo brakowało – podkreśla kierownik OKS.
Bohdan Kiełbasa odszedł 5 marca w wieku 74 lat. Od kilku lat dzielnie walczył z nowotworem. 8 marca były naczelnik spoczął na cmentarzu w Żółkiewce. W jego ostatniej drodze uczestniczyli m.in.: była posłanka Teresa Liszcz, wójt Żółkiewki Jacek Lis, były wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski, prorektor Politechniki Lubelskiej prof. Andrzej Wac-Włodarczyk (pochodzący z Żółkiewki), Sławomir Kamiński ze starostwa powiatowego w Krasnymstawie, radni powiatowi Marcin Zając i Andrzej Grabek, delegacje wielu towarzystw regionalnych z całego województwa lubelskiego, nauczyciele szkół z gminy Żółkiewka oraz mieszkańcy gminy. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here