Żywić się warto zdrowo i z głową

W sobotę 8 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się piknik edukacyjny pod hasłem. „Zrób pierwszy krok do zdrowia”. Inicjatorem akcji jest Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Przez cały dzień świdniczanie mogli dowiedzieć się, jak zdrowo żyć i od czego zacząć.


Każdy, kto tego dnia odwiedził MOK, mógł skorzystać z bezpłatnych porad dietetyków oraz trenerów fitness odnośnie zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję m.in. zbadać zawartość swojej tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej, poznać swój wiek metaboliczny, wziąć udział w konkursie, dowiedzieć się, jak ćwiczyć w domowym zaciszu bez drogiego sprzętu oraz obejrzeć pokaz treningu fitness.

Co więcej, każdy mógł skosztować dietetycznych dań np. koktajli warzywnych. Natomiast na najmłodszych czekały gry i zabawy edukacyjne o tematyce żywieniowej, prowadzone przez animatorów.

– W wyniku badań Instytutu Żywności i Żywienia w województwie lubelskim dostaliśmy informację, że jest spory odsetek dzieci z nadmierną masą ciała. Według naszych badań jest to ok. 24% dzieci, dlatego nasze Centrum zdecydowało, że będziemy prowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną.

Zachęcamy do zmiany nawyków żywieniowych całe rodziny, dlatego mamy strefę dla dzieci, strefę porad dietetycznych, strefę, gdzie można spróbować koktajli. Dzięki temu można zacząć zmieniać nawyki żywieniowe polskich rodzin, aby były zdrowsze. Nieodzownym elementem zmiany nawyków i zmniejszenia masy ciała jest aktywność fizyczna i o tym chcemy również informować – mówiła Barbara Wojda, organizatorka akcji oraz dietetyk Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Organizatorzy zachęcają także do odwiedzenia strony internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (www.ncez.pl), gdzie można znaleźć dużo materiałów i porad ekspertów, przepisów kulinarnych i merytorycznych artykułów opartych o wiedzę naukową.

Joanna Niećko