11 Listopada w pierwszym śniegu

Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie rozpoczęły się w środę uroczyści związane z obchodami Dnia Niepodległości. Następnie delegacje powiatu, miasta oraz rekordowej liczby prawie setki delegacji złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Zebrano też ponad 2 tys. zł na odnowienie pomnika T. Kościuszki.

Wcześniej jedna jedyna dwuosobowa delegacja złożyła wieńce pod wybudowanym przed dwoma laty pomnikiem poległych i pomordowanych w latach 1945-1955 żołnierzy Obwodu WiN Włodawa, dowodzonych przez por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i jego brata ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”.
Z kościoła delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy przy śnieżnej, choć i nieco deszczowej pogodzie, przemaszerowali kilkaset metrów pod pomnik T. Kościuszki. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił Janusz Kloc – wiceprzewodniczący Rady Powiatu we Włodawie. Po uroczystym złożeniu wieńców, kwiatów i wiązanek pod pomnikiem T. Kościuszki, w sali włodawskiego kina odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowali ją uczniowie ZSZ nr 1 i II LO pod kierunkiem Anny Łukaszewicz i Mariusza Czuja. Młodzież zaprezentowała widowisko słowno-muzyczne nawiązujące do wydarzeń z 1918 r.

Organizatorem obchodów Święta Niepodległości był samorząd powiatu włodawskiego, zaś współorganizatorem Włodawski Dom Kultury. Co cieszy, to fakt, że po raz pierwszy od dawien dawna w poczcie sztandarowym powiatu nie stali urzędnicy czy stażyści, lecz radni, i to z całkiem różnych opcji politycznych.
Przy okazji święta odbyła się kwesta na remont pomnika T. Kościuszki. Dzięki stowarzyszeniu Renobavis, staroście włodawskiemu i burmistrzowi miasta, a zwłaszcza hojności włodawian udało się zebrać dobrze ponad 2 tys. zł. Za tydzień podamy dokładną kwotę. (pk)