12 nowych apostołów Słowa

W sobotę 27 maja o godz.10.30 w archikatedrze lubelskiej odbyły się święcenia prezbiterów. Podczas uroczystej Eucharystii z rąk abpa Stanisława Budzika święcenia kapłańskie przyjęło dwunastu diakonów naszej archidiecezji.


Na to wydarzenie czekali sześć lat. Przygotowywali się do niego podczas studiów w seminarium przez formację intelektualną i duchową. W ramach przygotowań do święceń, w tygodniu poprzedzającym uroczystość, diakoni odbyli rekolekcje w Nałęczowie, a w przeddzień uroczystości, w piątek, 26 maja w kościele seminaryjnym kandydaci do święceń złożyli przewidziane prawem wyznanie wiary i przyrzeczenia posłuszeństwa. Przy udziale zgromadzonej rodziny, przyjaciół, znajomych, seminaryjnych wychowawców, a także przedstawicieli parafii, z których pochodzą, nowi kapłani przyrzekali między innymi: „ mądrze pełnić posługę słowa”, razem z Chrystusem „ poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi”, posłuszeństwo biskupowi oraz prowadzenie życia „zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”.
W tym roku wyświęceni zostali: Dawid Gawin z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Jakub Głowacki z parafii pw. św. Anny w Lubartowie, Artur Grzywaczewski z parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie, Adrian Komorowski z parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej, Przemysław Lemieszek z parafii Powyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie (diecezja siedlecka), Damian Matysiak z parafii pw. św. Jadwigi w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Karol Mazurek z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu (diecezja siedlecka), Maciej Molicki z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Jan Tadyniewicz z parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, Krzysztof Wicha z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, Mateusz Wójcik z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie i Rafał Wójcik z parafii Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.
Elżbieta Kasprzycka