12. rocznica katastrofy smoleńskiej

W niedzielę, 10 kwietnia, minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu TU-154M, w której pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP, Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i pozostałe 94 osoby, wchodzące w skład polskiej delegacji lecącej na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.


W 12. rocznicę katastrofy w całej Polsce, w tym również w Lublinie i Świdniku, odbyły się uroczystości upamiętniające i oddające hołd jej ofiarom. Lubelskie rozpoczęły się o godz. 8.41, w której doszło do tragedii, na cmentarzu przy ul. Lipowej, od złożenia wieńców na grobie śp. Edwarda Wojtasa, posła PSL, który zginął na pokładzie tupolewa (na zdjęciu).

Główne obchody, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, odbyły się po południu na placu Litewskim, gdzie odczytano okolicznościową odezwę, apel pamięci, oddano honorową salwę i złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów. Wieczorem, w kościele MB Królowej Polski, odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy.

W Lublinie i Świdniku, wbrew rządowemu poleceniu, o 8.41 nie zawyły miejskie syreny alarmowe. Władze samorządowe uznały, że w obliczu trwającej w Ukrainie wojny, mogłoby wystraszyć mieszkańców, a zwłaszcza ukraińskich uchodźców.  ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here