150 wspaniałych artystów

Niemal 150 uczestników wzięło udział w IX Wojewódzkim Konkursie Artystycznym „7. Talent”. Przegląd talentów z całego regionu odbywał się w dniach 15-16 marca. Głównym organizatorem było VII LO im. M. Konopnickiej przy ul. Farbiarskiej w Lublinie.


To już 9. edycja konkursu przeznaczonego dla utalentowanej wokalnie, tanecznie i muzycznie młodzieży w wieku 13-19 lat. W poprzednich edycjach wzięło udział w sumie 2230 młodych ludzi. – W tym roku mieliśmy sporo większych zespołów muzycznych i prezentacji tanecznych – od baletu, przez taniec ludowy do współczesnego – wylicza Dorota Iwanicka-Przybysz, koordynator konkursu, nauczycielka j. polskiego w VII LO. – Przyjechała do nas młodzież z całego województwa, m.in. z Lubyczy Królewskiej, Opola Lubelskiego czy Krasnegostawu – dodaje.

– Nasza młodzież, oprócz nauki zawodów, takich jak mechanik, elektryk czy elektronik, chętnie angażuje się w projekty muzyczne. Chcieliśmy przez udział w tym przeglądzie dać im możliwość wykazania się na scenie. W konkursie „7. Talent” uczestniczymy niemal od początku, to konkurs o bardzo wysokim poziomie i miłej atmosferze – podkreśla Agnieszka Iwanek z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Młodzież z Biłgoraja przygotowała program folklorystyczny – nowoczesną aranżację popularnej piosenki z ich regionu „Piejo kury piejo”. Niespodzianką, którą dla uczestników przygotowali organizatorzy był pokaz flamenco w wykonaniu znanej artystki Katarzyny Arbaczewskiej, która jest nauczycielką j. hiszpańskiego w VII LO. Wszystkie występy oceniło jury– najlepszych podziwiać będzie można podczas koncertu galowego w studio im. Budki Suflera w Radio Lublin już 28 marca od godziny 10.00.

Dni Otwarte VII LO

15 marca odbyły się też Dni Otwarte VII LO. – Nasze liceum jest doskonale usytuowane w centrum miasta, blisko przystanków komunikacji miejskiej i Dworca PKS, dlatego szkoła jest też chętnie wybierana także przez uczniów spoza Lublina – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor VII LO. W tym roku w szkole zaplanowano utworzenie pięciu klas dla absolwentów szkół podstawowych i pięć klas dla absolwentów gimnazjów. W VII LO młodzież uczy się języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

– W tym roku przygotowaliśmy specjalną ofertę: klasę z rozszerzonym WOS-em i klasę z rozszerzoną biologią i chemią. Jesteśmy świeżo po Targach Edukacyjnych i widzimy, że cieszą się one zainteresowaniem młodzieży – tłumaczy pani dyrektor. W LO przy Farbaiarskiej są również klasy: administracyjna, geograficzno-biologiczna, matematyczno-geograficzna czy medialna z rozszerzonym językiem polskim i informatyką. Zajęcia ze współczesnych mediów poprowadzą w niej m.in. pracownicy Radia Lublin.

Emilia Kalwińska