200 zł więcej dla ochotnika

Dodatkowe 200 zł do emerytury mają dostawać dożywotnio strażacy-ochotnicy, którzy udokumentują 25-letnią służbę. Wnioski będą mogli składać za pośrednictwem straży pożarnej. Ale dopiero, gdy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Oprócz „trzynastek” i „czternastek” niektórzy emeryci mogą liczyć na dodatkowe świadczenie za służbę w ochotniczej straży pożarnej. Chodzi o 200 zł dla mężczyzn, którzy udokumentują 25 letni staż i kobiet z 20-letnim stażem w OSP. Zapis o takim specjalnym, dożywotnim dodatku dla ochotników znalazł się w znowelizowanej ustawie o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Informacje, które pojawiają się na ten temat w mediach, mogą jednak wprowadzać pewne zamieszanie. Bo emeryci nie wiedzą, kiedy i gdzie mieliby składać wnioski. Niektórzy myślą, że mogą to zrobić już teraz, a dokumenty przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest płatnikiem emerytur.

A jest inaczej. Przede wszystkim nowe świadczenie ma byś wypłacane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu podlega straż pożarna. A wnioski o dodatek będzie można składać właśnie do najbliższego komendanta miejskiego lub powiatowego straży pożarnej. Ale jeszcze nie teraz.

– Ustawa o OSP jest trakcie procedowania i jeszcze nie mamy żadnych informacji na temat przyjmowania wniosków – mówi bryg. Wojciech Chudoba, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Chełmie.

Ustawa zostanie przegłosowana i podpisana przez prezydenta prawdopodobnie jeszcze w tym roku. A wówczas jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here