21 milionów złotych dla startupów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła I rundę konkursu w ramach poddziałania 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Pierwsze 22 startupy, które pomyślnie zakończyły programy inkubacyjne Platform startowych, otrzymają z PARP środki na dalszy rozwój swojego produktu i wprowadzenie go na rynek. Łącznie startupy uzyskały blisko 21 mln zł dofinansowania.


O możliwość realizacji projektu we współpracy z PARP ubiegało się łącznie 40 startupów: po 5 zespołów z Platformy startowej Startup Heroes oraz z Wschodniego Akceleratora Biznesu, 8 z Platformy startowej Start in Podkarpackie, 9 z Platformy startowej Idealist i 13 z Platformy startowej Unicorn Hub.

Spośród dofinansowanych przez PARP 22 pomysłów najwięcej swoje pierwsze kroki stawiało pod okiem ekspertów Platformy Unicorn Hub. Z 13 aplikujących startupów tej Platformy aż 11 udało się uzyskać dotację na dalszy rozwój. Prowadząca program inkubacji Fundacja OIC Poland pracuje już z drugą grupą startupów, a niebawem otwiera nabór dla trzeciej grupy. Po trzy zwycięskie startupy pochodziły z Platform: Wschodni Akcelerator Biznesu, Startup Heroes oraz Start in Podkarpackie, a dwa startupy przeszły inkubację Platformy startowej Idealist.

Dostęp do finansowania PARP pozwoli startupom pracować nad rozwojem swoich rozwiązań, aby oferowany na rynku produkt w jak największym stopniu odpowiadał na potrzeby klientów. Wybrane startupy wprowadzą na rynek gotowe wyroby lub usługi z różnych branż, m.in. z obszaru medycyny, elektromobilności, sportu, produkcji żywności, czy technologii komunikacyjnych.

Wsparcie w pierwszej rundzie konkursu otrzymał m.in. startup EVPS, pracujący nad systemem płynnego balansowania pracy ładowarek pojazdów. Rozwiązanie umożliwia wykorzystanie zasobów energetycznych odbiorców energii, którzy udostępniają ładowarkę użytkownikom pojazdów elektrycznych. Rozwiązanie dedykowane jest perspektywicznie i dynamicznie rozwijającemu się rynkowi ładowarek samochodów elektrycznych.

Z kolei Microamp Solutions to spółka pracująca nad rozwojem i komercjalizacją technologii mikrofalowych wzmacniaczy sygnału, dedykowanych sieciom nowej generacji, czyli 5G. Respmedical oferuje urządzenie Breather One – innowacyjny spirometr, stworzony do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. System Breather One wykorzystuje gry sterowane oddechem, co zwiększa motywację do codziennych ćwiczeń, szczególnie u dzieci.

Te i pozostałe projekty przy wsparciu PARP ruszą już z początkiem 2020 roku.

PARP zaprasza innowacyjnych przedsiębiorców do udziału w kolejnych rundach naboru. Platformy Startowe cały czas czekają na zgłoszenia przełomowych, nowatorskich rozwiązań, aby na ich podstawie zbudować rentowne przedsięwzięcia biznesowe o międzynarodowym potencjale.

Startupy, które przejdą pomyślnie etap inkubacji w ramach wybranej Platformy, mogą ubiegać się o dotację PARP w konkursie trwającym do 30 września 2020 r. Każdy ze startupów może uzyskać wsparcie nawet do miliona złotych.

PARP