25 lat lubelskich Amazonek

W ubiegły piątek jubileusz 25-lecia istnienia świętowało Lubelskie Stowarzyszenia Amazonek. Z tej okazji w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie pojawiły się członkinie z całego regionu oraz zaproszeni goście.

„Nie jesteś sama”

Lubelskie Amazonki to około setki kobiet w różnym wieku. – Podstawowym celem Stowarzyszenia było i jest po dzień dzisiejszy wspieranie kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Kobiety po przebytej operacji, które przychodzą do klubu, mają zapewnioną fachową opiekę psychologiczną i rehabilitacyjną – mówi Barbara Leśniewska, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. – Amazonki to kobiety silne, które po tak ciężkich doświadczeniach mogą jeszcze śmiać się, tańczyć i być wzorem dla innych kobiet borykających się z chorobą nowotworową – dodaje pani prezes. O tym, jak nieoceniona jest rola wsparcia, które daje grupa o podobnych doświadczeniach, mówiła podczas uroczystości Monika Zięzio, psycholog pracująca w lubelskim Centrum Onkologii, od lat wspierająca Amazonki. – To słowa „Nie jesteś sama” są tak istotne dla kobiet szukających pomocy, to są pierwsze kroki do wyzdrowienia. Już samo spotkanie z Amazonkami przynosi pacjentom ulgę, bo mogą zobaczyć, że po operacji można normalnie żyć, uśmiechać się i pięknie wyglądać. To realna nadzieja dla chorych – podkreślała pani psycholog. Przypomniała również historię pierwszej udanej amputacji piersi, którą w 1867 r. wykonał brytyjski chirurg, inicjator światowej antyseptyki, dr Joseph Lister. Chirurg zdecydował się na ten krok, chcąc uratować życie swojej ukochanej siostry. – Dziś, choć pobyt w szpitalu po operacji amputacji piersi trwa tylko trzy dni, a medycyna poszła do przodu, to nie zmieniły się uczucia, jakie towarzyszą tej sytuacji i nadal bardzo ważne jest wsparcie udzielane choremu – dodała pani Monika Zięzio.

Deszcz nagród

Podczas jubileuszowej gali nie zabrakło odznaczeń i wyróżnień, które na ręce lubelskich Amazonek przekazali przedstawiciele władz miasta i województwa. Marszałek Sławomir Sosnowski przyznał tytuł Osoby Zasłużonej dla Województwa Lubelskiego prezes Barbarze Leśniewskiej. Pamiątkowym grawertonem wyróżnił także: Danutę Cyzman, Halinę Ziółek i Krystynę Ziemichód – trzy panie, które miały operację mastektomii dwadzieścia pięć lat temu. Uhonorowano również ochotniczki–wolontariuszki, które niestrudzenie odwiedzają pacjentki chorujące na chorobę nowotworową w lubelskich szpitalach. Wyróżnienia przyznała również Federacja Stowarzyszeń Amazonki, nagradzając z tej okazji Rubinowym Łukiem Amazonek Barbarę Leśniewską. Bursztynowe Łuki Amazonek powędrowały do Andrzeja Jeziora, Anny Litwińczuk-Janikiewicz i Małgorzaty Ipnar – przyjaciół lubelskiego Stowarzyszenia, od lat je wspierających. Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 25-lecia przekazali również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.(EM.K.)

Do lubelskich Amazonek należy około setki kobiet. Spotykają się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 14-17 w lokalu przy ul. Organowej 2. Regularnie przychodzi ok. 30–40 pań. Codzienność klubu to zajęcia rehabilitacyjne i gimnastyczne, spotkania z psychologiem, zajęcia terapeutyczne. Pani uczestniczą również w szkoleniach, konferencjach i prelekcjach a także licznych wycieczkach krajoznawczych czy pielgrzymkach. Nie odmawiają udziału w kampaniach społecznych dotyczących walki z rakiem piersi. Pracują jako wolontariuszki w szpitalach dzieląc się wiedzą i udzielając wsparcia chorym. Telefon: 081 740-07-45